צור קשר

כניסה לחברים רשומים

 
4 - טג"ח
חפש את המטמון
1
3 - מלך הגונגל

100 ק"מ בשלושה ימים, על סוסים

 

במסע חוצה ימים יצאו 13 חברים רכובים על סוסים למסע מחוף זיקים ועד מדבר יהודה. הרחק מהציביליזציה, בינות שדות פורחים ושקיעות מדהימות, סביב המדורה, כשמסביב רק רחשי הליל וצהלות הסוסים, התמלאה הנשמה בעוצמת הטבע המפעמת במלואה


יום רביעי, 23 בפברואר 2011
אחד אחד מגיעים כל החבר'ה לחווה בכפר שמואל, ועד 19:30 מתקבצים כולם ומתחיל טקס החיבוקים ופריקת ההתרגשות הראשונית. אנחנו 13 חבר'ה שמתקבצים מרחבי הארץ אחת לחודשיים, כי הטבע, הסוסים והחברות קוראים לנו, והם יותר חזקים מאיתנו. עד 21:30 מוכנים בשיירה חמישה ג'יפים עמוסים בקרונות, בסוסים, בציוד, באוכל ובכל מה שצריך למסע חוצה ימים, כך שלא נזדקק לשום מגע עם ציביליזציה כלשהי. זזים לכיוון חוף זיקים ומגיעים ב-11:00. פורקים ומאכילים סוסים ומתארגנים על פיסת חוף נטושה, ואחרי שעוברת שעה נוספת אנחנו סביב המדורה. הבקבוקים נשלפים והבשר נצרב על האש, וכל העולם וסבלותיו ממתינים...

יום חמישי, 24 בפברואר 2011
השכמה עם אור ראשון ומיד מאכילים את הסוסים, כי עד תחילת הרכיבה הם צריכים לאכול כמות שתספיק להם לסחוב על הגב כ-100 ק"ג של בן אנוש וציוד למרחק של כ-35 ק"מ, שייארך כעשר שעות רכיבה. רונן זורק שני פינג'נים מפוחמים על הגחלים ויעל פורסת כמה עוגות ופירות מיובשים. מתארגנים להקפצת קרונות לחרבת פורה, מקום הלינה בלילה הקרוב. מתחילים לרכוב לאורך מאגר שקמה היבש. הירוק צורב את העיניים והפריחה מרנינה את הלב. סביב 12:00, אחרי כעשרה ק"מ, מגיעים לשמורת גברעם ויער ארז להפסקת בוהריים, לא לפני שקטפנו אפונה ירוקה ישר מהשדה ואכלנו מלוא הפה.
מגיעים לנקודה. הג'יפים המלווים כבר שם, המדורה דולקת והמחבת עם השקשוקה מפיצה ריחה למרחוק.
אחרי שעה של עונג קולינרי, בניצוחו של רוני, עולים על האוכפים. ממשיכים מזרחה לאורך נחל שקמה, עוברים את ברור חיל ואור הנר ומגיעים אחר הצהריים לשמורת בתרונות רוחמה המלאה בכלניות. אחרי סריקה קצרה מוצאים את הפתח בגדר, נכנסים לשמורה וחוצים אותה ממערב למזרח. הנוף מדהים ביופיו והשקיעה אדומה מתמיד. פק"ל קפה נשלף מהאוכף של איתן והשחור המריר-חריף הזה בלוויית לגימת ערק עושה נפלאות לכל מי שכבר רוכב כשמונה שעות ומפנטז על חניית הלילה. נכנסים לרכיבת לילה בשמורת פורה, מה שדורש מאיתן לנווט סטייל סיירת. אחרי שעה וחצי נוספות וברבורון קטן מגיעים לג'יפים שהתמקמו בחורשה קסומה בלב השמורה. שוב, דואגים קודם לסוסים ואחר כך למנהלות, ואחר כך מגיעה הקרחנה: אוכל, אלכוהול, פריקת מתחים והירדמות על מזרנים סביב המדורה, כשברקע רעשי הלילה של הטבע וצהלות הסוסים.


      


יום שישי, 25 בפברואר 2011
כרגיל, השכמה עם אור ראשון והאכלת סוסים, קפה/תה והתארגנות. הפעם מקפיצים את הג'יפים והקרונות עם הסוסים לחניון של מחנה מיתר הנמצא בשולי יער יתיר ומתחילים לרכוב, כמובן, מזרחה. מתנתקים משביל ישראל החביב עלינו כל כך, מלווים את היער המופלא הזה בגבעות הדרומיות שלו ומגלים אזור שלא השתנה כבר אלף שנה: רועים עם עדריהם, חמורים, טרסות מעובדות ופזורות בדואיות ציוריות. בדרך, כטוב לבנו ביין ובנוף וגם בשמש האביבית הנעימה, מתפתח לו רודיאו קטן, שבמהלכו מתנסים החבר'ה עתירי הטסטוסטרון ברכיבה הפוכה עם הגוף כלפי זנב הסוס וגם בעמידה על האוכף. כשהבנו שהסוסים לא מבינים מה אנו רוצים מחייהם הקשים גם כך, התיישרנו והמשכנו בשעטה לבית היערן באמצע יער יתיר להפסקת אוכל ארוכה וממצה.
שעה אחרי ואנחנו גולשים במורד הרכס לכיוון דרג'ה ושדות החיטה האינסופיים של הבדואים לכיוון ערד. מתפתחת רכיבת פנטזיה, כי המסלול הכבוש באדמת לס והשקיעה ושוב כמה לגימות ערק מביאים את כולנו לשיאי טריפ מטורף של חיבור עם עצמנו, עם הסוס ועם הטבע.
חוצים את תל ערד ולא יורדים ממנו לפני שלוגמים כוס תה חם כמו הגיהינום ומתוק כמו גן עדן, ומגיעים אחרי שעה וחצי נוספות של רכיבת לילה ללינה בפארק ערד.
שוב טיפול בסוסים ובעצמנו, רק שהפעם נוספו לכל זה מקלחת על בסיס ברז מים של הפארק וישר לפויקה, שכבר צעק הצילו מהגחלים הלוהטות.כטוב לבנו בתבשיל המהביל, התפתחה מסיבת ריקודים מאולתרת, אחרי שאיתן מצליח לדלג את הג'יפ מעל הסוללה שעוטפת את הפארק ולהפעיל את מערכות השמע בווליום שהקפיץ גם את הסוסים וגם את האקליפטוסים מסביב. מזל שהפארק היה ריק. השינה סביב המדורה הייתה ערבה מתמיד.
 
יום שבת, 26 בפברואר 2011
אחרי התארגנות בוקר והקפצת קרונות ארוכה לאזור המלונות של ים המלח אנו פורקים סוסים בשביל האדום, שיורד מערד לנחל כידוד, ומתחילים לרכוב למעשה במדבר יהודה. הנוף משתנה בדרמטיות לנוף מדברי ואנחנו מתפתלים בתוך פזורות ומאהלים בדואים ציוריים, וגולשים לשלוחות המזרחיות של נחל רחף בואכה למצוק ההעתקים. כשמגיעים לשביל הירוק, החוצה את בקעת קנאים מצפון לדרום, מחליט עופר לרכוב דווקא צפונה כדי להגיע לנקודת מנוחה מושלמת באחד היובלים של נחל קנאים. ואכן, כך היה. כשהגענו לא יכולנו לקום ממקומנו. הייתה זו שעה וחצי של תערובת נפלאה שהורכבה ממנוחה בצל, מאלכוהול, מאוכל משובח שהוכן על ידי השף הקבוע שלנו - רוני, ומאווירה ומשקיעה שלא מהעולם הזה. השקיעה גרמה לנו בסופו של דבר לרכוב למעלה יאיר בחושך מוחלט ולהיגרר להרפתקת אקסטרים של ירידת המעלה בעלטה, כולל שני הג'יפים המלווים. אחרי שעה וחצי נוספות היינו למטה בתחושת סיפוק גדולה ובשיכרון חושים אדיר.
הקפצת קרונות מהמלונות, העמסה ונסיעה חזרה לכפר שמואל, כשבדרך עוצרים באלון דבירה לשיחת סיכום, לסגירת עניינים כספיים ולהתענגות על עוד כמה דקות של הביחד הנפלא הזה. מגיעים לחווה ב-11:00 ופורקים ציוד, סוסים ואנשים, ונאחזים עוד רגע בחלום לפני החזרה למציאות ולבתים. גמרנו עוד פס של יותר מ-100 ק"מ בשלושה ימים, וכל הגוף כואב, אבל הנשמה מלאה ומתרפקת, ועוצמת הטבע מפעמת, והשעון מתחיל לתקתק לקראת הטיול הבא.

  

 

בחודש אוקטובר יתקיים מסע סוסים חווייתי ומלהיב; 3 ימים בצפון הערבה ובשיפולי מזרח הרמון.

רוצים להצטרף לחוויה? להרשמה ולפרטים נוספים לחצו כאן

הדפס אותיהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד