כניסה לחברים רשומים

 
4 - טג"ח
1
חפש את המטמון
3 - מלך הגונגל

אחריותו של מדריך גלישה מצוקים

הפוסט הזה מיועד למדריכי הגלישה מצוקים כאן ולא פחות לאלו שלא, כלומר למטיילים, חובבי טבע ופעילות אתגרית. עליכם לזכור שהחבל הוא אמצעי ואינו המטרה.

 

חניכי קורס מדריכי גלישה מצוקים מקבלים ידע מקצועי רחב הרבה מעבר לנכתב בסילבוס הרשמי. אנו מאמינים שאחריותו של מדריך טיולים כמו גם מדריך גלישה מצוקים היא גדולה מאד. במהלך הקורס ישנו, בין היתר, דיון על אחריותו של מדריך ש"בסה"כ", לוקח כמה חברים לגלוש מצוקים. חניכים רבים טוענים שהאחריות מוגבלת מכיוון שמדובר על פעילות בין חברים ולא פעילות תמורת שכר ולכן המדריך "משוחרר" מאחריות. אז, זהו שלא, ואין הכוונה לאחריות משפטית ברורה במקרה של תאונה, אלא, לאחריות מוסרית, בראש ובראשונה. המשוואה מאד פשוטה. יש אחד שהוא מדריך שעבר הכשרה ומוסמך להדריך בהתאם לכללים ולגבולות הגזרה שהוא יודע ומודע אליהם ויש את האחר שהוא לא. המדריך יודע ומבין והמטייל / חבר / אח, לא!. פשוט מאד.

המציאות שלנו אף יותר גרועה מכך. אנשים שעברו קורסים בסיסיים בני ימים ספורים לוקחים אל אחריותם חברים אחרים ויוצאים אל הצוקים. מה יותר מגניב מהיכולת של אדם כזה להראות את מקצועיותו מול חבריו? ביטוח? שטויות. קסדות? לא צריך. כללי בטיחות? בולשיט.

במציאות שלנו כאן בישראל, כללי בטיחות הם המלצה בלבד להרבה מאד אנשים בתחום. גלישה וטיפוס ללא קסדות, עם סנדלים, גלישה על חבל אחד ואי שמירה על כללי בטיחות בסיסיים כמו הסתובבות על קצה הצוק לא מאובטחים. אף נוצרה "הילה" בקרב פעילים רבים ש"עודף" כללי הבטיחות אינם נוגעים להם, והרישול המכוון מעבה את ההילה המגניבה מעל ראשיהם. אלו הם בדיוק האנשים המועדים לתאונות. שוויצרים ללא כיסוי וללא מינימום מודעות שאחראים להרבה מאד מהתאונות.

כפי שכתבתי כבר לא פעם אחת, הרישול וחוסר האחריות של רבים גורמים לענף הגלישה מצוקים להיות מקצוע עם מוניטין מפוקפק.     

אחריותו של מדריך גלישה מצוקים לא מתחילה ונגמרת בפעולת החבלים לגולש / מטייל. האחריות מתחילה משלב התכנון (מקום הפעילות, התייחסות למספר מדריכים ביחס לקבוצה גיל / בריאות / ניסיון, מזג האוויר, ציוד תקני, עמידה בלו"ז, היכרות עם המסלול / צוק, תיאומים שונים, ניהול סיכונים וכד'). מטרתו של מדריך גלישה מצוקים לגרום להנאה וכיף למטייל שלו, להעניק לו תחושת הישג ולהכשיר אותו לטיולים ולקניונינג. לכן, לא כל מדריך גלישה מצוקים מתאים להוביל! פעילות. אבל, מדריך גלישה מצוקים צריך להיות ערני ואחראי לא רק על ציר הגלישה עליו הוא מופקד, אלא גם על סביבתו הקרובה. מהרגע שהחליט מדריך שהוא לוקח חברים לגלוש הופך הוא למדריך אחראי על כל ההיבטים המקצועיים והמוסריים בפעילותו.

גלישה על חבל אחד. מיומנות מיותרת ומסוכנת בהיבטים הנוגעים לאוכלוסייה הנדונה לעיל שהיא רוב האוכלוסייה בישראל. זאת מיומנות שמתאימה למספר מועט של אנשים בעלי ניסיון רב שמשתמשים במיומנות לטיולים. המיומנות אינה מתאימה למטייל שיוצא חמש פעמים בשנה לטייל בקניונים. הוא פשוט לא צריך אותה. למכור את המיומנות הזאת לקהל הרחב באמצעות קורס של יומיים שלושה היא לא פחות מרשלנות לצורך עשיית כסף על גבם של לקוחות.

לפני מספר שבועות באחד הקניונים במדבר יהודה פעלו לידי כמה צעירים באמצעות SRT (טכניקת גלישה על חבל בודד) שאותה למד אחד מהם בקורס בן כמה ימים ולקח את חבריו לקניון ללמוד. לבושו: בלי חולצה, עם סנדלים, תרמיל גב קטן ובקבוק מים וחבל אחד ארוך. שאלתי אותו למה הוא גולש רק על חבל אחד. להלן התשובה שלו: חסכון בכסף, מיומנות מתקדמת, יותר מגניב. "גבר גבר" כלשונו. שאלתי אותו למה הוא לוקח חברים לבצע את הפעילות בפעם הראשונה עם חבל אחד? ענה שהוא יכול והם (החברים) יודעים שהאחריות רק עליהם וגם... לא עולה להם כסף. את מה שתיארתי כאן הצוות שלי ואני רואים כמעט כל שבוע.

פעילות גלישה על חבל בודד היא מיותרת כאן בישראל ואינה מיועדת למטיילים רגילים.  

נחזור למדריכי הגלישה. המטרה הראשונה, כאמור, היא לגרום למטיילים שלהם כיף והנאה מעצם הפעילות. את זה משיגים באמצעות כל ההכנות של המדריכים לקראת הפעילות ובבטיחות בלתי מתפשרת. גולש שבא לטיול אתגרי בן כמה מפלים מצפה לכך. לא פחות. לא תמיד הוא מודע למה לצפות, או, אפילו לשאול... ביטוח, ציוד, מספר מדריכים, ציוד נלווה אישי וכד'. לעיתים קרובות מוביל המטייל, או, קבוצת המטיילים את המדריך / חברה לפשרות. למשל, מספר המדריכים בפעילות כזאת. המו"מ על המחיר מוביל את המארגן לוותר לעיתים קרובות על מדריך נוסף הכרחי כדי להוריד את העלויות ועקב כך להורדה מידית ברמת הטיול.

ולכם הגולשים חובבי הטיולים. אין שום סיבה שתתפשרו. קיימות חברות טובות עם מדריכים מצוינים לצד חאפרים גדולים. מומלץ לבדוק את הדברים הבאים:

הכשרה: תעודות מדריך גלישה מצוקים.

ביטוח: ביטוח הכולל צד ג', אחריות מקצועית וחבות מעבידים.

מספר מדריכים ע"פ התקן. מינימום 2 בפעילות מעברי נחל.

ניסיון של המדריך המוביל בטיולים.

ציוד: כל משתתף בפעילות מעבר נחל (קניונינג) צריך את מלוא הציוד האישי הכולל: רתמה, קסדה, טבע ואמצעי חיכוך – זה המינימום.

גם מעמד משפטי לעסק יכול להעיד.

ו... גלישה באמצעות חבל גלישה וחבל אבטחה.

 

ולמדריכים:

זכרו שהמטייל שלכם "אוכל" קודם כל בעיניים. סדר, ארגון, נעימות, בטיחות, הדרכה טובה עוד לפני הנגיעה הראשונה בחבל. 

שיהיו לכולנו טיולים ופעילות בטוחה ומהנה.

 


תאריך 23/10/2020 12:00 - 1/11/2021 23:00
מיקום כל הארך
מארגן האירוע פלטינום - היפראקטיבי בית הספר לטג"ח
הדפס אותי
עבור לתוכן העמוד