נחל תקוע ומערת חריטון - סיפור דרך

נחל תקוע (הגדל תמונה)

 
       

 

 

 

 

 

נחל תקוע ומערת חריטון – "על רגל אחת"

 

נחל תקוע, יובלו העיקרי של נחל דרגה הנשפך לים המלח בסמוך לקיבוץ מצפה שלם, הוא מהארוכים והמרשימים בנחלי מדבר יהודה. בטיול בנחל נתרשם מאופיו המיוחד של ספר המדבר - שילוב גיאוגרפי בין הרי חברון למדבר יהודה. נלך בעקבות מקום מוצאו של עמוס הנביא, נבקר בשרידי מנזר חריטון, מנזר ביזנטי מהראשונים שהוקמו במדבר יהודה, באביב נפגוש בפריחה מדהימה של אירוס שחום, בסתיו נתרשם מריכוז חלמוניות ופרחים נדירים נוספים. נקנח בהליכה מאתגרת במערת חריטון, מהמערות הקארסטיות הארוכות בארץ.

 

מערת חריטון: בערבית מכונה המערה "מערת אל מצעה" - "המערה הלא ידועה". המערה הינה "מערת קארסט" (מערה שנוצרה בתהליך של המסת סלע על ידי מים חומציים), מהארוכות בארץ שהתפתחה בסלע גיר. אורכה הכולל של המערה כארבעה ק"מ והיא מורכבת מ-55 אולמות המחוברים ביניהם בהסתעפויות רבות. את שמה קיבלה המערה מכיוון שבתחילה ייחסוה למערת ההתבודדות של הנזיר חריטון. כיום, לאחר עיון בספר ביוגרפיית חייו, "חיי חריטון", ועל סמך תגליות ארכיאולוגיות נוספות משערים כי הנזיר חריטון ישב ובילה את שארית חייו במערה אחרת, המכונה המערה התלויה, "אל מעלק".

 

רקע היסטורי

הנזיר חריטון הגיע לירושלים ולאזור מדבר יהודה בתחילת המאה הרביעית לספירה מטורקיה. הגעתו לאזור התרחשה עם תום רדיפות הדת הנוצרית שאירעו ברחבי האימפריה הרומית.

בשנות פעולתו הקים חריטון שלושה מנזרים בסגנון לאורה, והמנזר השלישי והגדול שבהם הוקם במצוקי נחל תקוע. נחל תקוע (ואדי חריטון) והמערה קיבלו את שמם מהנזיר חריטון. לאחר מכן פרש חריטון ובילה את שארית חייו "במערה התלויה" בסמוך לגבעת חריטון.

הרעיון המרכזי של חריטון היה כי על הנזירים להתבודד במשך כל ימי השבוע ולהסתפק במועט, להתפלל שבע פעמים ביום וכן לעסוק במלאכה כלשהי, ולכן נבנו על ידו מנזרים מסוג לאורה העונים לדרישות אלו.

בחייו ובמותו הפך חריטון לקדוש. לאחר מותו הועברה גופתו למנזר פארן בוואדי קלט. אין תמימות דעים לגבי מקום קבורתו של חריטון.

 

עמוס, הנביא מתקוע, גדל כאן, בספר המדבר, ונוף זה השפיע רבות על נבואותיו. בסוף ימיו מנבא הנביא נבואות נחמה שהפכו רלוונטיות על רקע ימינו אנו: "ונטעתים אל אדמתם ולא יינטשו עוד מעל אדמתם אשר נתתי להם..."

 

היישוב תקוע הוקם סמוך לחורבות היישוב העברי הקדום שהתפרסם בתנ"ך כעיר הולדתו של עמוס הנביא. היישוב נוסד בי"ז תשל"ח 1977 ומיועד לדתיים ולחילוניים, מתוך שאיפה לצמצם את הקיטוב בין קבוצות אלו.

 

נק' פתיחה: מבואת כניסה של שמורת הטבע.

נק' סיום: תקוע ג'.

אורך המסלול: 2 קילומטרים (אורך המסלול להרודיון כ-4 ק"מ).

זמן הליכה: שעתיים (במסלול בלבד) עד ארבע שעות (כולל כניסה למערה).

דרגת קושי: מסלול ההליכה קל-בינוני. הליכה במערה בינוני-קשה.

עונה מומלצת: כל השנה.

מפת סימון שבילים: מפה מס' 8.

סימון שבילים: שחור/כחול/אדום (תלוי במסלול)

ציוד נדרש: מכנסיים ארוכים, פנס, מים.

 

הגעה לנקודת ההתחלה

מכיוון ירושלים: יש להגיע לשכונת "הר-חומה". בכיכר התנועה נמשיך ישר (מזרחה), לכיוון היישוב תקוע. נמשיך וניסע ישר בכביש 356, נחלוף על פני מחסום ולאחר מספר דקות נבחין מצד שמאל לכביש בהר הקטום-הרודיון. נחלוף על פני הצומת ליישוב נוקדים ונמשיך ישר עד הפנייה שמאלה ליישוב תקוע.

מאזור גוש-עציון: נוסעים על כביש 60 עד לצומת מרומזר - "אפרת דרום". שם פונים מזרחה על פי השילוט לכיוון היישוב תקוע וההרודיון. ממשיכים בנסיעה רציפה של כ-5 דקות. בצומת פונים שמאלה וממשיכים ישר בכביש דרך כפר מקומי עד הפנייה ימינה ליישוב תקוע.

בכיכר הכניסה ליישוב נפנה ימינה. בפנייה השנייה נפנה שוב ימינה ומיד שמאלה. נמשיך ישר עד פנייה שמאלה לשביל עפר, בעקבות השילוט "לחוות סוסים". נגיע לחוות סוסים, שם נפנה שמאלה. נחלוף על פניה ובנסיעה זהירה בכביש מפותל נמשיך למטה עד מגרש החניה ומבואת הכניסה לשמורת נחל תקוע. מכאן ניתן לצאת למספר מסלולי הליכה שונים. ניתן להשאיר רכב בסוף המסלול השחור (תקוע ג').

 

סיפור דרך

למבואת הכניסה למערת חריטון ולמעיין עין נטוף (שביל שחור)

נרד במסלול המסומן בשחור כעשר דקות עד לפיצול עם סימון שקוף. נפנה ימינה, נטפס בשביל זה ונתקדם בזהירות. נטפס בגרם מדרגות ועל גבי גשרון מתכת עד פתח הכניסה למערה.

אזהרה! המערה חלקלקה ומסועפת, מסוכן להיכנס ללא מדריך מנוסה.

המסלול במערה מסומן בחיצים זוהרים ומספר חבלים דקים, אך הסימון עשוי להיות מתעתע, על כן יש להתנהל בסבלנות ובזהירות. ניתן להשיג את מפת המערה בבית ספר שדה כפר עציון.

נצא ממערת חריטון ו נחזור בזהירות אל השביל השחור. נפנה ימינה ולאחר כמה מאות מטרים נפגוש בפינת חמד מימין לשביל: נביעה בצוק הסלע הקרויה בערבית עין נטוף (המעיין המטפטף). מי הנביעה נאגרים בבריכת איגום שנחצבה בסלע (שפיעת המעיין זעירה ולעתים נפסקת בקיץ) ומשמשים בעלי חיים בשמורה. בפינה מוצלת זו נוכל לצפות על מצוקי הנחל ממולנו ועל שרידי מנזר חריטון.

מכאן ניתן לחזור למבואת הכניסה (לחניה) או להמשיך במסלול המסומן בשביל שחור עד לנקודת הסיום על כביש האספלט המוביל לתקוע ד'.

 

טיולי צד

ממבואת הכניסה לשמורה עד להרודיון (שביל כחול)
המסלול מתאים למיטיבי לכת ונמשך כשלוש שעות. תחילת המסלול ליד בור המים "ביר ענזיה" - בור מרשים מהתקופה הביזנטית ששימש עד לתקופה מאוחרת להשקיית עדרי העיזים באזור ומכאן שמו. נלך בשביל כחול שמאלה. נעבור דרך שרידי מנזר חריטון ונשים לב לשרידי המגדל המרשימים. השביל שומר על קו הגובה בגדה המערבית של הנחל. לאחר כ-500 מ' של הליכה נגיע לפיצול שבילים (אדום וכחול). הסימון האדום ממשיך על הגדה של הנחל, ומוביל אל צומת תקוע שבכביש הראשי. אנו נפנה בסימון הכחול היורד לתוך נחל תקוע. בעת הירידה נשים לב אל פתחי המערות שמולנו. במערות אלו נתגלו שרידים פרה-היסטוריים מהתקופה ה"טחונית" מראשית ההתיישבות הקדומה בארץ ישראל. נטפס לצדו השני של הנחל. השביל מגיע עד לכביש הגישה לנוקדים. על הכביש נמשיך עוד כ- 20 מ' מערבה (שמאלה) עד שנבחין בשביל עפר רחב. נעלה בו עד לאתר ההרודיון.

 

מסלול נוסף: אתר החלמוניות

נוסעים לכיוון היישוב נוקדים. עוברים את חוות שדה בר ומיד פונים שמאלה ליישוב כפר אלדד (אל-דוד). נכנסים ליישוב ועל פי שילוט ממשיכים בדרך אל מעלה רחבעם. כשנראה שילוט לאתר החלמוניות, בסוף הירידה, נחנה את הרכב ונתחיל במסלול בערוץ נחל "ואדי אבו-מחרב". לחלמוניות פרח מרשים הפורח בסתיו לאחר הגשמים הראשונים בצבע צהוב-חלמון, ומכאן שמו. פריחת החלמוניות מתרחשת בחודשי הסתיו, אוקטובר ונובמבר.

מומלץ לבוא, לבקר ולצפות באחת מתופעות הטבע המרהיבות של הסתיו, כאשר עשרות אלפי פרחים צהובים פורצים מהאדמה ללא עלים ויוצרים מרבדים צהובים שובי עין בספר המדבר. 

 

הדפס אותי
עבור לתוכן העמוד