צור קשר

כניסה לחברים רשומים

 
חפש את המטמון
4 - טג"ח
3 - מלך הגונגל
1

קריירה בהדרכת טיולים

מדריכי טיולים חייבים להיות בעלי מספר יכולות: אינטראקציה טובה עם אנשים, מנהיגות, התמקדות מול ציבור אנשים וכושר לבדר את המטיילים ולהעביר אינפורמציה רלוונטית לגבי מסלול הטיול.

קריירה בהדרכת טיולים (הגדל תמונה)

 

קריירה בהדרכת טיולים 

כל מי ששומרים בליבם מקום מיוחד לעיר הולדתם או לסביבת המגורים שלהם, ונהנים מאד לספר ולהראות לחברים ולבני משפחה אתרים מעניינים באזור זה – מוכנים נפשית לפתח קריירה בתחום הדרכת טיולים ולהפוך תחביב אהוב לקריירה פורייה. 

החדשות הטובות (בעיקר למחפשים שינוי קריירה בכיוון של הדרכת טיולים): מדריכי טיולים מקבלים את הכשרתם תוך כדי עבודה, כאשר את ההכשרה הראשונית מקבלים בקורסים למדריכי תיירים שמכשירים את הבוגרים לעבודה זו.  

מדריכי טיולים חייבים להיות בעלי מספר יכולות: אינטראקציה טובה עם אנשים, מנהיגות, התמקדות מול ציבור אנשים וכושר לבדר את המטיילים ולהעביר אינפורמציה רלוונטית לגבי מסלול הטיול.  

בעוד שמרבית מדריכי הטיולים עובדים במקומות אותם הם מכירים היטב, אנשים שרכשו מיומנויות מיוחדות נוספות, כמו ניסיון בהובלת משלחות טבע או הכשרה כחובש ופאראמדיק, יוכלו למצוא עבודה עונתית באזורים שכישורים אלה נדרשים.  

מגוון האפשרויות לעבודה בתחום התיירות הוא רב. למשל, יש מדריכי תיירים שעובדים על ספינות שייט, אחרים עובדים בחברות תיירות, או מדריכים קבוצת רוכבים תוך כדי רכיבה על אופניים. לאחרונה יש גם דרישה למדריכי תיירות אקולוגית, סוג של תיירות שמתמחה בפיתוח המודעות לשמירת הסביבה. 

מדריכי גלישת מצוקים 

אחת האפשרויות המלהיבות בהדרכה היא התמחות בגלישת מצוקים. למעשה, מדריך גלישה הוא מעין מדריך טיולים משודרג. זאת, משום שבנוסף להדרכה הרגילה הוא מקבל הכשרה מקצועית נוספת בגלישה ממצוקים.  

תחום גלישת המצוקים מצריך ידע לא רק בביצוע הגלישה באופן פיזי, אלא ידע גם בכל מה שקשור לחבלים, לקשירתם ולהגעה למקומות, שללא החבלים לא ניתן להגיע אליהם. כיוון שמדובר באחריות גדולה מאד, לכל קבוצת מטיילים יתלוו מינימום שני מדריכי גלישה. 

בדרך כלל נרשמים לקורס מדריכי הגלישה חיילים משוחררים או סטודנטים שמעוניינים לעבוד בתחום שמבטיח גם הנאה מהעבודה וגם שכר נאה. אבל בקורסים משתתפים גם לא מעט אנשים בני 45 ומעלה, שחלקם משלבים בין הדרכה בגלישת מצוקים לבין הקריירה שלהם כעורכי דין או אנשי הייטק וכדומה, וחלקם מחליטים על שינוי קריירה ומקדישים את כל זמנם לעבודה כמדריכי גלישה. 

קורסים להכשרת מדריכי טיולים 

מי שמעוניין לערוך שינוי קריירה ולעבור לתחום של הדרכת טיולים, חשוב שידע שבישראל קיימים שלושה סוגים של קורסים למדריכים:  

-          קורס מורי דרך.

-          קורס מדריכי טיולים של משרד החינוך.

-          קורס מלווי טיולים לחו"ל.

קורס מורי דרך – קורס זה הוא מטעם משרד התיירות ומעניק לבוגרים תעודת גמר של משרד התיירות. קורס מורי דרך נחשב לבכיר שבין הקורסים בתחום הדרכת טיולים. כל מי שסיים קורס זה בהצלחה מורשה להדריך ישראלים ותיירים מחו"ל. במידה שירצה להדריך גם צעירים ונוער, יהיה עליו לעבור קורס מדריכי טיולים של משרד החינוך. 

קורס מדריכי טיולים של משרד החינוך – קורס זה מעניק תעודה מטעם משרד החינוך. מטרתו העיקרית של הקורס היא להכשיר מדריכי טיולים לבני הנוער ולתלמידי בתי הספר בישראל. מדריכים שסיימו קורס זה אינם מורשים להדריך מבוגרים. 

קורס מלווי טיולים לחו"ל – קורס זה לא מעניק תעודה מוסמכת של גורם ממשלתי כלשהו. בוגרי הקורס מקבלים תעודת סיום מהמוסד שבו למדו. הקורס מתקיים על ידי משרדי תיירות וסוכנויות נסיעות שמקיימות השתלמויות להדרכת תיירים ישראלים בחו"ל. 

יש בארץ מספר מכללות שמתמחות באחד הקורסים לעיל, ומידע על כך ניתן למצוא ברשת האינטרנט.  

מדריך הטיולים כבעל ידע רב תחומי 

תחומי הידע של מדריך טיולים שהוסמך על ידי אחד הקורסים, חייבים להיות נרחבים. המטיילים מצפים שהמדריך בטיול יהיה בעל ידע מקיף בכל הנושאים שקשורים לאזור המתוייר. הידע של מדריך טיולים צריך לגעת בנושאים כגון: תרבות, אומנות, ארכיאולוגיה, ביולוגיה, ארכיטקטורה, גיאוגרפיה, היסטוריה ועוד. 

 

הדפס אותי
עבור לתוכן העמוד