צור קשר

כניסה לחברים רשומים

 
1
3 - מלך הגונגל
חפש את המטמון
4 - טג"ח

בעקבות הזמן האבוד

כאשר יצאנו מאולן בטאר, הבנו שמדובר במסע, לא רק על פני המרחב, אלא קודם כל בזמן. 

מונגוליה היא אחד היעדים האחרונים שנותרו באסיה למחפשי ההרפתקאות.
שבעים ק"מ צפונית-מזרחית לאולאן באטאר בלבו של רכס ההרים הנטי (Hentii), נמצא הפארק הלאומי טרלז' (Gorkhi Terelj), המאפשר למי שזמנו קצר, לרכוש חוויה מונגולית מזוככת בת יום אחד. הנסיעה אורכת כשעתיים לכל כיוון ובמקום לא ניכר פיתוח תיירותי.

תצפית מהצב
פארק טרלז' הוא מקום בו הגיאולוגיה השתוללה והגיאומורפולוגיה חוללה שמות במה שנותר. כוחות הבלייה הפכו את הסלעים לגן חיות של ממש. בלב הפארק נמצא סלע ענק המזכיר בצורתו צב מיתולוגי. האגדה מספרת שמדובר בצב ענק, ממשי, ששימש פעם כמשכנו של סיני חכם. כשהחזיר הזקן את נשמתו לבורא, עשה כך גם הצב.
אמונה היא עניין סובייקטיבי. אך יש הסכמה לכך שהתצפית על הפארק מגבו הסלעי של הצב, מזמנת למטיילים מראה מופלא. מכאן ואילך יצאנו לסיורים רגליים וכמובן לטיול בדרך המונגולית. מעבר לטבע, מציע הפארק גם גרים מונגולים ואפילו מקדש בודהיסטי.

העץ הכחול
קניון Chuluut, הוא אינו אתר טבע מדהים בסטנדרטים של ארצות הברית. אולם כאן, בשממה המונגולית, מעטרים אותו פרשים שחלפו על פנינו בדהרה, סנאי עצים שחור שחזהו לבן, יערות שעליהם האדימו לקראת הסתיו, גרים שמפתחיהם עלה עשן ולאחר כרבע שעה של הליכה קסומה, הגענו לעץ בעל ענפים רבים, שקיבל את הכינוי "העץ בעל אלף הענפים".
על העץ אלפי סרטים כחולים, שקשרו צליינים שביקשו מזור למכאובם. כמה מהם דהו במהלך השנים וכמה מהם חדשים ובוהקים למרחוק. סביב גזעו של העץ פוזרו ממתקים על-ידי עולי רגל, עליהם חגגו סנאי אדמה ולהקה של דבורים. שלוש זקנות חרושות קמטים התבוננו בנו בעיניים שראו הרבה, סובבו סביב העץ, הצמידו כפות ידיהן לחזן ומלמלו תפילה חרישית.

סוס נדיר
מקום יפה במיוחד הוא ה-Hustai National Park. זהו המקום היחידי בעולם בו ניתן לראות סוסי בר נמוכי קומה, מוצקים בצבע חום בהיר שמעולם לא עברו ביות. מין זה התגלה במאה ה-19 בקירגיזסטן על ידי החוקר הרוסי פרז'וולסקי וממנו קיבל את שמו – "סוס פרז'וולסקי". במהלך השנים נכחד הסוס הזה מהערבות האסייתיות, אך למרבה המזל נשמרו כמה פרטים בגן החיות של אמסטרדם והושבו לכאן, למקומם הטבעי.
 

לכתבות נוספות על מונגוליה לחצו כאן

 

לקריאה אודות מלך הג'ונגל, מסע שטח אתגרי במונגוליה, קיץ 2011 לחצו כאן

 

נכתב וצולם ע"י ד"ר גילי חסקין מורה דרך מוסמך
054-4738536
gili@gilihaskin.com
www.gilihaskin.com

הדפס אותי
עבור לתוכן העמוד