שמירה על ציוד

תוחלת חיי האביזרים קשורים ישירות לגולש / מטפס. דרך הטיפול והשימור של הציוד צריכה להיעשות תדיר.
12/11/2019 09:00
שמירה על ציוד (הגדל תמונה)

 

 

שמירה על ציוד

בגלישה וטיפוס מצוקים נדרשים חובבי הפעילות לרכישת ציוד יקר מאד. ציוד אישי מינימלי יכלול: רתמה, קסדה, טבעות, חבלי עזר, רצועות, אמצעי חיכוך, אולי גלגלת, או, אביזר אל-חוזר וכמובן חבלים. 

ההתפתחות שחלה באביזרים השונים היא מדהימה והיצרנים (המובילים ובעלי התקנים) ממשיכים להפתיע. הציוד קל, עמיד ונוח ומיועד למטרות שונות כגון: גלישה מצוקים, טיפוס, פעילות קניונינג במים, מערנות, חילוץ ועוד. מי חשב, כולל כותב שורות אלו, לפני 10-12 שנה שנשתמש היום בחבלי גלישה בקטרים שמתחת ל- 11 מ"מ? 10 מ"מ? ועוד הידיים, והחבלים נטויים, מי חשב שימציאו חבלים צפים במים? או, חבלים שבהן הליבה מחוברת למעטפת?  

 

חובב הפעילות נדרש לטפל היטב בציוד כדי שישמר לאורך זמן. לכל אביזר יש תוחלת חיים ודרך טיפול המומלצת על ידי היצרן, אך לא פחות ואף יותר תוחלת חיי הציוד קשורה ישירות לאופן ותדירות השימוש.

  

חבלים: מבין כל האביזרים, החבלים הם הפגיעים ביותר בשל תפקידם הקשה... מיד בתחילת הפעילות מוחלשים החבלים בגלל הקשרים שאנו בונים עליהם, אבל גם בגלל דברים נוספים: חיכוך באמצעי החיכוך, מים, חיכוך במעבר פינות, חיכוך מזדמן של חבל על חבל, חום, חריצים, בוץ, מלח, פיתולים (קינגים) וגם שימוש קצת חריג כמו בבניית מערכות הרמה, מערכות מתיחה באומגה ובפארק חבלים וכד'. התעללות ב"בעלי החבלים" לשמה. 

שמירה על חבלים, איפה, הופכת למשימה חשובה שמשתנה בהתאם לקצב הפעילות של המשתמש ואופי הפעילות. לדוגמא: שימוש רגיל לא מחייב טיפול מידי, אלא תקופתי. לעומת זאת, שימוש בסביבת בבוץ, או, מים מחייב טיפול מידי. בכל מקרה, עצם השימוש בחבל גורם לכניסת אבק, חול, ואפילו אבנים זעירות מאד למעטפת ולליבה. עם הזמן מצטבר האבק ונכנס בין סיבי החבל וגורם להחלשתו ובמקרים מסויימים יחל תהליך של קריעת הסיבים והתנפחות החבל. לדוגמא: משטח העבודה באבן חול, או אפילו אתר כמו במחצבת קדומים שבו כל המשטח שבין הבולטים לשפת הצוק חוליים ואבקתיים והציוד נראה כמו אחרי סערה. אגב, רצוי לשים מחצלות בין העיגונים לשפת הצוק...

מצב הציוד תלוי לחלוטין במשתמש, באופי, בקצב ובמקום הפעילויות. פסילת ציוד שנכונה לאחד, לא נכונה לאחר. חבל יחזיק בפעילות בקורס הרבה פחות מגולש עצמאי שעיסוקו העיקרי בקניונים. ציוד שנגע במים בקניונינג, במלח, חול ובמים מלוחים שלא נשטף וטופל מידית יגרור פגיעה מצטברת ופסילת ציוד במהירות. לכן, סביר להניח שתופעות של קורוזיה וחלודה למשל באבזמים, בצירים, או, חלקים נעים באמצעים השונים יהיו בהתאם לאופי ותדירות הפעילות. דוגמא: רצוי שחבלים לאומגת צוק לא ישמשו לפעילות אחרת. לאחר 2-3 שימושים באומגת צוק צריך למדוד את אורך החבלים. חבל שהיגיע לסף ההתארכות ע"פ היצרן ולא חזר לאורכו המקורי צריך לעבור הסבה לנדנדות בחצר... 

  

טיפול מונע:  

1.       קיימים מספר טיפולים לחבלים שאוטמים את מעטפת החבל או מצפים כל סיב בנפרד בחומרים הידרופובים כמו טפלון או סיליקון. טיפולים כאלה מקטינים את הספיגה של מים בחבל. טיפול כזה מייקר את החבלים ויעילותו מוגבלת בגלל החיכוך שיש על החבל בשימוש המיועד וציפוי נשחק.  

2.       אחסנה. צריך לארגן בבית מקום מוצל, קריר וללא חומרים כימיים בסביבת הציוד. למשל: מחסן מתכת בחום הישראלי צובר חום רב בתוך המחסן ופוגע לאורך זמן בציוד. בנו ארוך רחב מדפים והניחו עליו את החבלים (לא לתלות חבלים) לאחר שהתרתם את כל הפיתולים. גם אופן ארגון החבל (גלגול) צריך להיות רפוי, ללא קשרים מיוחדים. לאלו מכם שמאחסנים לזמן ארוך רצוי להשתמש בגלגול קלאסי. 

3.       חומרים כימיים מחלישים את החבלים, ולרוב פוגעים בו בעיקר חומצות וממיסים חזקים. 

4.       לכלוך פוגע בכל החבלים, קשה וכמעט בלתי אפשרי למנוע את לכלוך החבל. גרגירי אבק וחול חודרים אל בין הסיבים של המעטפת ואל תוך הליבה. וכאשר חבל נמתח תחת עומס, הסיבים בתוכו נעים זה על זה. פיתול וחיכוך פינה מדגישים יותר את ההבדלים במתיחות הסיבים ואז, הגרגירים מתחככים בסיבי הליבה ופוגעים בהם. חבל מלוכלך משימוש בסביבת מים או בוץ, או חול רטוב, חשוב מאוד לטפל מיד לאחר הפעילות. ראשית כדאי להתארגן על גיגית גדולה, כמו אמבטיה לתינוקות. שנית, כדאי לשטוף את החבלים במים פושרים כדי לנקות את קבוצות הלכלוך הגדולות. את הגיגית מלאו במים פושרים והשרו את החבל בתוך הגיגית. גרגרי חול ובוץ יצופו ואת הפעולה הזאת צריך לעשות מספר פעמים בהתאם ללכלוך שהצטבר על החבל. שלישית, יש מברשות ייעודיות לחבל שהשימוש בהם מצוין. כשנראה שהחבל נקי יחסית וקרוב למצבו לפני השימוש. רביעית... אני ממליץ כאן על פעולה נוספת. מלאו שוב את הגיגית במים פושרים, מתחת לעץ, או, עיגון גבוה. על רצועה / חבל קשור לענף בגובה הראש חסרו אמצעי מחכך מאד, כמו שטיכט, SBG, או רוורסו,או קשר איטלקי. השחילו את החבל ומשכו אותו לערימת גוגל מוגל על מחצלת נקייה. המכשיר מבצע "פעולת סחיטה" ויוצאים משם מים חומים... בפעולה הזאת נסחט החבל וממנו יצאו לכלוכים נוספים. 

5.       חשוב  שייבוש החבל יהיה במצב רפוי, במקום מוצל מאד וקריר רחוק מחשיפה לשמש, או, למקור חום אחר. המלצה, לא לייבש מול מאוורר. יתירה, רצוי להתחיל ייבוש ממש בלילה. המלצה נוספת, להשאיר את החבל בחוץ, חבל רטוב בתהליך ייבוש יפיץ ריחות רעים בחדר סגור.  

 

רצועות: 

לרצועות אין מעטפת, הטקסטיל חשוף לפגיעות חיכוך, פיתול, חיכוך פינה ולכלוך. מאידך, קל יותר לנקות אותן באמצעות שטיפה במים פושרים. הייבוש של רצועות הוא בדיוק כמו בחבלים. מקום קריר ומוצל.

 

רתמות: 

תוחלת החיים של רתמות ע"פ חלק מהיצרנים היא 10 שנים... אין מצב. בוודאי לכאלה שעושים שימוש בציוד ע"ב שבועי, או, קרוב לזה. רתמה ש"מטיילת" בקניוני מדבר יהודה, נרטבת בנקיק השחור, סופגת מלחים בהר סדום תחזיק מעמד שנה וחצי עד 3 שנים. רתמה שיוצאת לטיול שנתי פעם בשנה אולי תחזיק 10 שנים. כותב שורות אלו החליף 3 רתמות ב- 3.5 שנים.  

רתמות, כמו רצועות, אין להן מעטפת ולכן קל לנקות אותן. עם זאת, הטקסטיל החשוף מתחיל בתהליך התכלות. לרתמות יש אבזמים לרצועת האגן וללולאות הרגלים. תשומת הלב ברתמות צריכה להיות גם על האבזמים. אבזם שהתעקם, או, התחכך עם חריצים, או נשבר פוסל כמובן את הרתמה מידית. לדברי שמעון חורב, בעלי לפידות ויבואן ענק של ציוד טיפוס, גלישה, חילוץ, מערנות ועבודות גובה, בנושא הרתמות: "בשימוש רגיל הטקסטיל ברתמה יתכלה הרבה לפני האבזמים. האבזמים, תלויים כמובן ביצרנים ובאיכות הרתמות, מוגנים בציפוי כשכבת מגן על האבזמים. נקודות חלודה אפשריות על האבזמים אינן מקור לדאגה, אך, לתשומת לב ומעקב". מה שידאיג את חורב הוא ס"מ של חלודה על האבזם שככל הנראה התפשטה לעומק האבזם וצריכה להביא מיד לפסילתו". רתמות המיועדות לשימוש במים בקניונינג למשל, יחזיקו הרבה יותר זמן מרתמות רגילות באותו שימוש.

אבזמים וחלקי מתכת אחרים באביזרים עשויים להיפגע מאד ממי ים מלוחים (גלישה בראש הנקרה...), סביבה חולית, מלח בהר סדום, אבן חול בוואדי רם וכד'. שימוש במקומות כאלה מחייב שטיפה מידית ויסודית במים מתוקים אחרי הפעילות. גם שימוש במים מתוקים בקנינינג עשוי לגרום לחלודה עם הזמן. שורה תחתונה. מעבר להוראות היצרן החשובות, אופי הפעילות הוא הקובע את משך חיי האביזרים.  

 

טבעות, אביזרי חיכוך, תופסני חבל 

האביזרים עברו תמורות והתפתחויות גדולות הן בצורתם, הן בתכלית השימוש בהן והן בהרכב הסגסוגת, העומסים והייעודים השונים, עונים כמעט על כל דרישה באופן מיטבי. אביזרי חיכוך המותאמים לסוגי החבלים שונים, לקטרים משתנים ולכמה רמות חיכוך הם מגוונים ומצוינים. טבעות בגדלים וצורות שונות המתאימות לאביזרי חיכוך ולשימושים שונים, וכמובן לכל אביזרי העזר כמו תופסני חבל, גלגלות ועוד.   

 

נבדיל בין האביזרים השונים: 

1.        אביזרים "נקיים" ללא תוספות של הברגות, צירים, קפיצים כגון: שמיניות על סוגיהן, SBG וכד'. תחזוקה פשוטה, שטיפה וזהו. 

2.       אביזרים עם כבלים: פירמידה, ATC, שטיכט, וורסו, רוורסו ודומיהם. תחזוקה פשוטה, שטיפה. תשומת לב לכבלים: פיתול, סדק בחיבור הכבל לגוף האביזר.  

3.       אביזרים עם הברגה וצירים: סוגי הטבעות, ידיות טיפוס (ג'ומארים), שאנטים, תופסני חבל (רסקיוסנדר, רולנלוק, רופמן, וכד'), גלגלות וגלגלות אלחוזר וכד'. אבני עיגון כמו פרנדים וכד'. תשומת לב רבה לתקינות המכלולים הנעים. לאחר עבודה עם בוץ, או, אבק, או, אפילו מי גבים, אביזר עם חול יחרוק מעט ותנועת חלקיו הנעים לא תהיה חלקה. הבדיקה תכלול בדיקה של מיקום הקפיץ כמו בשאנט. לדוגמא: שימוש חריג בתופסן כמו שאנט עם חבל אחד (במקום 2 חבלים במקור, יכולה להזיז את האוזן והקפיץ מצירו, או, לעקם אותו. שימוש חריג בגריגרי כמו במערכת מתיחת חבל חזקה לאומגת צוק למבוגרים והשארת המתח רק על הגריגרי עשויה לפגוע בחלקים הפנימיים שלו ולפסול אותו. שימוש הפוך ברולנלוק יעקם את הדופן וירחיק אותה במ"מ – 2 מ"מ מהגלגלת הקבועה ותביא לפסילתו. גלגלת שנגררת במערכות הרמה על הסלע עשוייה לעקם את ציר בגלגלת עד שבירה. אבל, חשוב לדעת שהנזקים עשויים להיות קטנים מאד ולכן נדרשת תשומת לב רבה בבדיקת האביזר. במילים אחרות, צריך לבדוק היטב את החלקים הנעים באביזרים האלו לאחר הניקוי.   

 

לסיכום:  

תוחלת חיי האביזרים קשורים ישירות לגולש / מטפס. דרך הטיפול והשימור של הציוד צריכה להיעשות תדיר. אנו, הישראלים משתמשים בציוד באופן שיועד לו ע"י היצרן, אבל, הרבה גם לדברים אחרים שהיצרן לא ממש תכנן..., זאת מהות הישראליות – לוקחים מיראז' ופנטום ויוצרים את הכפיר.... או במילים של גולשים, לוקחים שאנט וג'ומאר ומשתמשים בהם כאלחוזרים, או, לוקחים גריגרי ומשתמשים בו למתיחה קבועה באומגה, או, בפארק חבלים..., אין עלינו. מאידך, הישראלי הממוצע עשוי להתעצבן מ- איך הרתמה שלו לא מחזיקה 10 שנים.... ועכשיו הוא יזמין רתמה ב איביי ויחסוך 7 שקלים. אין עלינו, כבר כתבתי. וברצינות: לכל משתמש יהיה ציוד בעל תוחלת חיים שונה. תוחלת החיים של האביזרים, איפה, היא קודם כל עלינו ובגללנו ואחר כך תכונות האביזר ע"פ היצרן שאותן צריך לקרוא היטב גם באשר להוראות השימוש וגם באשר לשמירה על האביזרים.   

אורי שחף

 

הדפס אותי

חדשות

עצור
קורסי מדריכים בגלישה מצוקים - אוקטובר 2021
הקורס המקצועי והמקיף בישראל. הקורס יתנהל יום בשבוע החל מאוקטובר (+ 2 -3 ימים נוספים בימי חמישי) מספר המקומות מוגבל
1/06/2021
קורס גולש עצמאי - סוכות 2021 מגיל 16 ומעלה
קורס מדהים בן חמישה ימים , מתאים למעוניינים להכנס לתחום באופן בטוח ומהנה מגיל 16 ומעלה. שימו לב: מתאים להורים וילדים מגיל 16 ומעלה. קורס חוויתי, מקצועי, מחבר ומגבש. הרשמו לקורס בחוה"מ סוכות
22/09/2021
טיול ג'יפים אל המדבר האדום בירדן
מסלול מרהיב ובלתי נשכח של טיול ג'יפים 4X4 בדרום ירדן סביב מדבר רם בדרומו ובצפונו ואח"כ אזור הערבה הירדנית. המסלול מעולה, עם נופים ראשוניים, קשתות, דיונות, דרכים, היסטוריה ותפאורת טבע ייחודית. הפעם אנו מאפשרים גם לאנשים ללא רכבי 4X4 להגיע ולקבל באמצעותנו רכב 4X4 בירדן לנהיגה
12/10/2021 07:00
מזריחות לשקיעות - 3 ימים בחול המועד סוכות
3 ימי טיול ג'יפים מרהיב בחול המועד סוכות 22-24 בספטמבר. הטיול יתקיים בדרום ויעבור באתרים מרהיבים. נקים מחנה לילה לתפארת עם תאורה וכלי בישול
22/09/2021
סוכות עם קורסים בגלישה מצוקים בכל הרמות
קורסים מרמה בסיסית ועד רמת גולש עצמאי. קורסים מעולים למשפחות ולהורים עם ילדים מתבגרים אקשן ואתגרים בחופשת סוכות. פרטים בלוח האירועים
1/07/2021
לוח אירועים
עבור לתוכן העמוד