טיול משפחות - פריחה בשפלת יהודה

 

מערות, מחילות מסתור, קולומבריום, כפרים עתיקים, מרד בר כוכבא, דו קרב של דוד וגולית, דרך התורמוסים ועוד הרפתקאות בארץ 1,000 המערות

אזור הטיול: שפלת יהודה, ואזור עמק האלה.
סוג הטיול: מעגלי בשני מקומות.
רמת קושי: קלה+ מתאימה למשפחות עם ילדים.
משך המסלול: כחצי יום. (כ- 7 ק"מ).

תחנות במסלול: חרבת מדרס, חרבת עטרי, גבעת התורמוסים, תל שוכה ותל שכוי. מסלול משפחתי מקסים ומיוחד

 

את המסלול נתחיל באזור גבעת ישעיהו.
חרבת מדרס היא למעשה שרידי ישוב, מערכות קבורה ומסתור של ישוב חקלאי מתקופת הברזל ב' (1,000 לפנה"ס) ועד סוף התקופה הרומאית (המאה ה- 4 לפנה"ס). המסלול עובר בהליכה קלילה בשלל אתרים מעניינים ואטרקציות כמו מערת פעמון שממנה מתחילה מערכת מסתור יפהפיה.
מערת הפעמון נקראת כך על שם צורת הפעמון שלה. את המערה התחילו לחפור מלמעלה למטה. באזור זה 3 המטרים העליונים של האדמה הינם שכבה קשה הנקראת נארי. ולכן, את הפתח העליון של המערה חצבו כפתח צר וברגע שהיגיע לשכבה הרכה, קרטון, הרחיבו את החציבה לצורת פעמון.

מדופן המערה ניצבה מערכת מסתור יפה ומפותלת מתקופת מרד בר כוכבא. המערכת היא למעשה אוסף של חדרים לשימושים שונים אשר חוברו על ידי מחילות. ברוב החדרים ניתן לעמוד אך במחילות שבין החדרים יש צורך לזחול על ארבע. מערכת המסתור שימשה את הלוחמים כמקלט בעת מצוקה וכבסיס תת קרקעי. באזור פזורות שפע של מערכות מסתור בהם ניתן למצוא גם מחסנים רבים למזון, שמן ומים. המערה היא בטוחה לזחילה.
המסלול הוא מעגלי ולוקח כ-20 דקות. חובה להצטייד בפנס ואסור להדליק נרות כדי לא לפגוע וללכלכך את מערכת המסתור.
לאחר הביקור במערכת המסתור נמשיך לראש הגבעה בין כלניות, נוריות, פרגים, רקפות, לוטם שעיר ועוד ועצי אשחר, אלת המסטיק, אלון צוי, קטלב מצוי, עוזרר קוצני ועוד.
בראש הגבעה נגיע למבנה גדול העשוי בצורת פירמידה בת מספר מדרגות אבן. הפירמידה שימשה ככל הנראה כמצבת זיכרון לאנשים שנקברו מתחתיה. גובה הפירמידה הוא 5 מטרים והיא היחידה מסוגה בארץ. בערבית נקרא הקבר אלמנטאר - הצופה. בראש הגבעה ישנה תצפית יפיפייה על כל אזור שפלת יהודה. מראש הגבעה נתחיל לרדת לצידה השני של הגבעה הממשיך למערת קבורה מרשימה.

מערת הקבורה היא מערכת קבר מפוארת חצובה בסלע שהכניסה אליה הייתה דרך חצר ריבועית. למערה היו נכנסים מבעד לפתח שהדלת שלו היה אבן גולל - אבן שנעה על מסילה ואפשרה לסגור ולהגן על הקבר. בתוך הקבר שני חדרי קבורה. הקבורה נעשתה על ידי קבורה ראשונית – קבר בו הונח הנפטר, וקבורה משנית, בה  לאחר מספר חודשים (שבהם הגופה נאכלה) הוציאו את העצמות והניחו אותם הגלוסקמאות (ארונות קבורה קטנים). ניתן לראות כי אורך הגלוסקמה הוא כאורך עצם הירך, העצם הארוכה ביותר בגוף. בתוך חדרי המערה ניתן לראות את הגלוסקמאות.
מהמערה נמשיך למערת קולומבריום הנראית כחורים רבים החצובים בסלע. השימוש בחורים אלו הביא לסוג מערות זה את שמן. קולמבה ביוונית היא יונה וקולומבריום – שובך יונים. החוקרים לא יודעים למה בוודאות שימוש הכוכים, אך נראה כי השימוש העיקרי היה השימוש בלשלשת של היונים כזבל אורגני. אולי אף נעשה שימוש בבשר היונים למאכל. כאן נספר אגדה יפה על סיפור הקולומבריום.
מכאן נמשיך לחרבת עתרי, כפר קדום עם מבנים ומערכות מסתור.

 

הפסקת נישנושים קלה ו....נוסעים לגבעת התורמוסים לטיול רגלי קצר העולה לתל שוכה ושכווי.

אם יתמזל מזלנו נראה תורמוסים הגדלים בד"כ במרץ.

 

ובסוף....פותחים שולחן עם ארוחת צהרים מאוחרת בחניון יער יפהפה בפארק בריטניה.

 תאריכי הפעילות:

 

03/03/12

 

 

 

מחירים:

 

למשתתף - 60 ש"ח

 

המחיר כולל: מדריך טיולים, ביטוח ומע"מ

המחיר אינו כולל: ארוחות והסעות.

 

*הפעילות תצא במינימום נרשמים

 

 

 להרשמה מלאו פרטיכם: 

*
*
*
*
*
*


תאריך 3/03/2012 09:00 16:00
מיקום עמק האלה
הדפס אותי
עבור לתוכן העמוד