צור קשר

כניסה לחברים רשומים

 
4 - טג"ח
3 - מלך הגונגל
1
חפש את המטמון

שמי התכלת הנצחיים מסע ג'יפים אתגרי במונגוליה - יולי 2012

בזמן הבישול התבוננתי בנוודים, הגברים עם פנים חרושי קמטים נראים הרבה יותר מבוגרים לגילם. השפעות מזג האוויר, הבילוי הממושך בחוץ ותנאי המחייה נותנים

   
 
 

"שמי התכלת הנצחיים"

   

אותותיהם כבר מגיל צעיר יחסית. הנשים מוגנות יותר, חלקן הגדול יפהפיות ובעלות גזרה נאה, מושכות עין. רק ידיהן חרושות הקמטים מספרות את סיפור הקשיים בערבות העשב של מונגוליה, כמו גם בחלקיה האחרים של הארץ הענקית הזאת.

 

המונגולים הם הסיבה הראשונה למסע במונגוליה ויש הרבה סיבות שניות. הנופים המרתקים, עדרי הסוסים, הדורסים, הלינה בגר (יורטה), אתגרי הנהיגה על כלי רכב שטח, מעברי המים, המנהגים, הדת והתרבות, ועוד.

 

שמיים כחולים

 

שמיים כחולים במונגוליה אינם רק למתבונן בשמיים שהם באמת כחולים, אלא, ויותר מכך, הם נצחיים והנצחיות זאת אמונה במונגוליה. ג'נגיס חאן יצר חוק בינלאומי והכיר בעליונותם של "שמי התכלת הנצחיים" על כל בני האדם, שליטים ואנשים פשוטים, בני כל הדתות. ניתוץ המערכת הפאודלית שהתבססה על זכויות יתר של האצילים ועל שיוך מלידה היה הבסיס למערכת חדשה וייחודית ע"ב מצויינות אישי. סיפורו המופלא של אדם אחד, ג'ינגס חאן, בן למשפחה מנודה שנזנחה לגורלה ועמדה לגווע בערבה, יצר מתהומות אימת הרעב, העבדות, האכזריות הנידוי וההשפלה את הנתיב לטיפוס מעלה אל השלטון, תוך הבסת כל השבטים בערבה המונגולית. תוך 25 שנה הכניע הצבא המונגולי בראשותו ארצות ועמים יותר מכפי שהרומאים כבשו ב- 400 שנה... כל זה במאה ה- 13...!

 

איך התחיל הכל?
זאב אפור הזדווג עם איילת השחר. מזיווג זה נולד המונגולי הראשון, אמיץ כזאב ומהיר כאילה. 12 דורות אחר כך נסיכה מונגולית מתעברת מקרן שמש החודרת דרך גג הגר, התוצאה 3 בנים. זוהי מונגוליה, ארץ ענקית הממוקמת בין סין לרוסיה, ללא גישה לים, אחת המדינות הגבוהות בעולם, כ- 1,600 מ' בממוצע מעל פני הים. במונגוליה אזורים גיאוגרפיים שונים: הרים גבוהים ומושלגים, קרחון אימתני, אגמים מלוחים ומתוקים, מדבר הגובי הענק וערבות עשב עם סוסי הטאחי המונגוליים המפורסמים.
ההיסטוריה של מונגוליה עם דמותו המפורסמת של ג'ינג'ס חאן ("מלך העולם") ומסעות הכיבושים עם חייליו, הציתו דמיונם של רבים. קומוניזם, תרבות בודהיסטית ועוד הרבה מעבר לכך.
זאת מונגוליה.

 

 

  קרן שמש החודרת דרך גג הגר

 

לקראת מסע "מלך הג'ונגל – מונגוליה, יולי 2012", הכנו מסלול מרתק מאין כמוהו במונגוליה.

המסלולים יעברו באזורים הרריים מופלאים, במעברי מים עצומים ובינות דורסים ועדרי סוסים. תמהיל מיוחד של נופי מונגוליה ואתריה, לצד היכרות עם אנשיה נשותיה ותרבותה, מתובל בסיפורו המדהים של ג'ינגס חאן, יעניקו מנות גדושות של חוויות לשוחרי המסעות האמיתיים.

 

פוגשים את הג'יפים
 
 

רכבי שטח קשוחים ואמיתיים

   
פוגשים ברכבי השטח, כולם מסוג ניסאן פטרול, מצוידים במנוע 4.3 ליטר – דיזל, בגיר רגיל ובחמישה הילוכים. רכבי שטח קשוחים ואמיתיים. מטופחים, מאורגנים ומזוודים, נקיים ונראים ששי אלי ערבות מונגוליה. מעמיסים ציוד אישי וציוד כללי לג'יפים, לא שוכחים כסאות מתקפלים ו...

 

המסע מתחיל
נעזוב את אולן בטאר, עיר הבירה, עם זריחה דרומה אל הערבה המונגולית. העיר שוכנת לצידי נהר מרשים ובעמק סובב הרים שחלקם קדושים למונגולים. רגע לפני שיורדים מהרכס וליד גלי אבן ענקיים המכונים, אובו (אתר פולחן שמאניסטי), נצפה אל העיר ונבחין בתמונה מרשימה של עשרות אלפי גרים מסביב לעיר מול מרכז העיר המתפתחת לגובה. היומיים הבאים יובילו אותנו בערבות העשב בין משפחות בודדות ואתרים הקדושים למונגוליים וסיפורים בצדם.
התנועה בערבת העשב מהירה יחסית משולבת לרוב בהילוכים שלישי, רביעי ואף חמישי.
המרחבים האינסופים של הערבה המונגולית מספרים את סיפורו של הלוחם, הכובש הידוע והמסתורי ביותר בעולם – ג'ינגס חאן. לוחם מונגולי שנולד בדחק בצפון מונגוליה הקים במשך 25 שנה בלבד את האימפריה המונגולית שהשתרעה מסין ועד הים הכספי, על... סוסים.  האימפריה המונגולית בשיאה הייתה גדולה יותר בשטחה מהאימפריה הרומית ומהאימפריה המוקדונית. השפעתו הרחיקה לכת עד לשלהי המאה ה- 20. מיליוני צאצאיו של ג'ינגס חאן פזורים בסין, מונגוליה, רוסיה, טורקיה, אזרביג'אן ועוד. מנהיגים של העולם המוסלמי, סדאם חוסיין לפני כ- 10 שנים ומועמר קדאפי, לא מזמן האשימו את ג'ינגס חאן בחלק מהחוליים...כמעט 800 שנים אחר כך. גם ברית המועצות לשעבר סגרה, הצניעה ומנעה ביקורים ומחקרים לאזור בו נולד ג'ינגס חאן ומקום קבורתו כדי להרחיק כל אפשרות של מרד מהעם המונגולי בתקופת שלטונם והשפעתם. (1921-1980).

במפגשים מזדמנים עמוק בתוך הערבה המונגולית ניתן היה להבין איך חיו המונגולים אז והיום. לא הרבה השתנה. הלינה באוהל מונגולי - הגר, הקיום היומיומי והניצול של המשאבים הטבעיים בסביבת המחייה, גידול בעלי חיים, הנדודים, ההסתפקות במועט, האוכל המזין וזמינותו ללא מקרר, מזווה ושאר הדברים הברורים כל כך אצלנו. עדרי הכבשים, הסוסים, והיאקים הם הבסיס לקיומם של אנשי מונגוליה החיים בערבות ובהרים. חלב סוסות, כבשים או פרות ע"פ עונה הוא מהמזונות העיקריים. חלב מורתח מהול במים, תה ומלח נלגם בשקיקה ופעולת השאיבה הקולנית היא חלק מהטקס. חלב סוסות מהול באלכוהול ומרכיבים נוספים מהווה בירה מקומית. ארוחות המבוססות על תבשיל הכולל אורז, ירקות וחתיכות בשר קטנות הן הארוחה העיקרית ולמרבה הפלא משביעה להפליא. ארוחת ערב מסורתית בגר דרכים של משפחה (אוהל נוודים מונגולי) היא חוויה יוצאת דופן. התבשיל נעשה בסיר גדול מותאם על תנור עצים עם ארובה היוצאת ממרכז הגר (האוהל) מזג לקערות קטנות. התבשיל מחבר לרוב בין פסטה מקומית, או אורז, מספר ירקות וחתיכות של בשר כבש, או, בקר, או, סוסים.

 

עשרות אלפי גרים מסביב לעיר 

 

הקיום היומיומי וניצול המשאבים הטבעיים

     


נחלים, מעברי מים וגיאוגרפיה מרהיבה
עוזבים את הערבה למסלול של מספר ימים מדרום מערב לאולן בטאר, מרתק, מגוון והרבה יותר אטי בשל הטופוגרפיה ההררית, מעברי המים והפסים האין סופיים. בדרך מעברי בוץ, עליות וירידות תלולות, תצפיות מאוכפים, אזורים מיוערים מאוד, עדרי יקים, גמלים דו דבשתיים, עדרי סוסים, דורסים, אנפות, חסידות ואפילו סנאים.   
האזור ההררי ירוק יותר, אפשרויות המרעה גדולות יותר, זמינות המים טובה יותר. כל אלו נראים גם על העדרים וגם על התושבים. אפילו אפשרויות הלינה בקמפ גר זמנים יותר עם מקלחות מים חמים ואפשרויות תפריט מגוונות. העיירות מטופחות יותר וניכרות השפעות מודרניות. אך, ללא פגם באותנטיות.
יוצאים מהאזור ההררי בקטעי דרכים ונופים מדהימים ביופיים, חוצים את רכסי ההרים לאזור דיונות ענק שישמש לנו מגרש משחקים על ציר יפהפה של דיונות, חלקן חלקות וחלקן משופעות בצמחייה בולטות למרגלות רכס גדול והנהר המרכזי של מונגוליה.
נחצה את אולאן בטאר בכביש משובש לצפון מערב העיר כ- 150 ק"מ, אלו ההרוקי מאונטיינס המונגולי ושם תשתנה האווירה לחלוטין. אזורים מטופחים, נהר אימתני, אתרים קסומים, יערות ומעברי מים אינסופיים. מקדש הנסיכים עם 1,000 המדרגות, תבליטי הציורים המשונים, פיסול בטבע בסלעי אבן חול ואגדות עתיקות. חגיגת הנופים צופנת שלל הרפתקאות ונהיגה מאתגרת, במפגש מרתק עם מקומיים ובעוד שלל הפתעות נפלאות כמו נסיעה טכנית מרתקת בביצה ובוץ שלא נגמרים, נסיעה על רכס אדיר מיוער בחלקו ומספר מקדשים בדרך יסגרו את החוויה יוצאת הדופן.

 

ומילה לסיום
מסלול זה משלב באופן מיטבי את עקרונות בניית מסע "מלך הג'ונגל", לא עוד טיול ג'יפים, אלא מסע ג'יפים בעקבות תרבויות ייחודיות  הכולל: יעד מיוחד, רכבי שטח טובים, משתתפים שוחרי מסעות ונהיגה, נופים מרתקים, היכרות עם האוכלוסייה המקומית המקסימה, חוויות גסטרונומיות, שלל הפתעות ו...חופש אמיתי. פשוט אין דברים כאלה!!!

 

הדפס אותי
עבור לתוכן העמוד