צור קשר

כניסה לחברים רשומים

 
3 - מלך הגונגל
1
חפש את המטמון
4 - טג"ח

פולקלור במונגוליה

האירוע הפולקלוריסטי החשוב במונגוליה הוא הנאדאם, שמשמעו "פסטיבל" ומתרחש מדי שנה, בראשית חודש יולי. זהו אירוע חברתי ששמו המלא הוא "פסטיבל שלושת המשחקים" וככזה הוא כולל היאבקות מונגולית, מרוצי סוסים וירי בחץ וקשת. כיום מציין הנאנדם את יום עצמאותה של מונגוליה, שהכריזה ב-1921 על התנתקותה מהאחיזה הסינית (שהובילה לאחיזה הסובייטית). בעבר היה זה פסטיבל קיץ בו נפגשו בני שבטים שונים, המנותקים זה מזה דרך קבע, למספר ימים משותפים של פסטיבל.

 

אוגרים אנרגיות בשירה ובריקודים
ריקודי הצאם (Tsam) משמשים לגירושן של הרוחות הרעות וקשורים לשאמאניזם. בעבר הייתה המנגינה החדגונית המלווה אותם, כלי עזר לכניסה לטראנס. הם הוצאו מחוץ לחוק בתקופת הקומוניזם, וביצועם מתחדש כיום. המוזיקה המסורתית כוללת מגוון רחב של כלי נגינה ושל סגנונות שירה. בשירה בסגנון המונגולי חומי (khoomi), מפיקים קולות גברים שאומנו היטב צלילים הרמוניים גרוניים. כל הופעת מוזיקה ומחול מסורתית כוללת העוויות פנים, שהן מסורת מונגולית עתיקה.
מרבית התיירים מגיעים לנאדאם הגדול מכולם, הנחגג בבירה אולן באטאר. כל פסטיבל כזה נפתח באירוע חגיגי באצטדיון העיר. מכובדי העיר נושאים נאומים ארוכים, מניפים את דגל מונגוליה, ואחריהם מתחיל מופע מוזיקלי מרהיב של נגנים, זמרים, רקדנים ומתחרים. המופיעים חושפים תלבושות ססגוניות מסורתיות, כאשר שבט מתייחד בבגדיו הוא. הגברים מגיעים לחגיגות לבושים במיטב מחלצותיהם. הנשים מאופרות, עדויות תכשיטים, ורגליהן העטופות בגרבי ניילון חדשים נתונות בנעליים גבוהות עקב. המתחרים ומרבית המבוגרים לבושים בבגדים המסורתיים: דֵל צבעוני, גוטאס (Gutas) – מגפיים מעוטרים שקצותיהם מתעקלות כלפי מעלה, וכובע מעוגל, שנחבש עוד טרם ימי הזוהר של ג'ינגיס חאן ונקרא לכן "כובע הלוחמים".

 

לנו, המחוברים דרך קבע לאינטרנט ומקיימים קשרים וירטואליים, קשה להבין את חייו המסוגרים של רועה מונגולי או קזחי ואת תשוקתו לפגוש עמיתים משבטים שונים, ללבוש את בגדיו היפים ולהתנתק ליום-יומיים מחיי השגרה והדאגה האינסופית. מכיוון שבחודשי החורף נגזר על התושבים בידוד, הם צמאים לצאת להתחכך, להתחרות ולשתות. בשלושת ימי הפסטיבל יאגור הרועה המונגולי מספיק חוויות שיזינו אותו בשגרת יומו הקשה.
 
 

לכתבות נוספות על מונגוליה לחצו כאן

 

לקריאה אודות מלך הג'ונגל, מסע שטח אתגרי במונגוליה, קיץ 2011 לחצו כאן

 

נכתב וצולם ע"י ד"ר גילי חסקין מורה דרך מוסמך
054-4738536
gili@gilihaskin.com
www.gilihaskin.com

הדפס אותי
עבור לתוכן העמוד