צור קשר

כניסה לחברים רשומים

 
חפש את המטמון
4 - טג"ח
3 - מלך הגונגל
1

"הגיבור האדום"

אולן בטאר (Ulaan Bataar) – "הגיבור האדום" היא בירתה הישנונית של מונגוליה שזרים רבים מכנים בקיצור UB ונראית כמו עיר אירופית שנזנחה בשנות ה-50. הגענו בשעת ערב מאוחרת, עייפים מתלאות הדרך ומלאי ציפיות, כשלנגד עינינו נפרשו רחובות רחבים בסגנון סטליניסטי מעט. המכוניות והאוטובוסים מדגמים סובייטים מיושנים, מוחלפים בהדרגה בדגמים יפניים חדישים יותר, אבל פרות עדיין משוטטות בדרכים, עזים מחטטות באשפה, וגברים ונשים בלבוש מסורתי מתערבבים ברחובות העיר עם העשירים החדשים של מונגוליה.

להסתכל בתוך הקנקן
בשלב ראשון, שום דבר אינו נראה אקזוטי. אפילו הפרצופים המונגוליים החייכנים שבבית המלון לא בישרו על החוויה המיוחדת. אולאן באטר, הבנויה לאורך נהר טול (Tuul) ומוקפת בהרים יפהפיים, מתאפיינת בשיכונים רבי קומות בסגנון קומוניסטי, אך מרבית תושביה מתגוררים באוהלים בפרברים. אוהלי הלבד הללו מוגנים מהרוחות החזקות במיוחד בחורף, על ידי גדרות עץ. המבנה הטופוגרפי מזמן תצפיות טובות על העיר מהגבעות הסמוכות.
ברגע שמזיזים מאולן בטאר את המחיצה הרוסית המאובנת, מגלים עיר המזכירה בחזותה ובאווירתה את טיבט; מקדשים בודהיסטיים, גלגלי תפילה ומלמולים "הוֹ מאני פָּדמֶה הוּם" (הו היהלום שבפרח הלוטוס).

תחיית הבודהיזם
המונגולים קיבלו על עצמם באופן מוחלט את הבודהיזם בגרסתו הטיבטית, והקשרים בין מונגוליה לבין טיבט עמוקים ועתיקים. הבודהיזם הטיבטי עוצב לצורתו הנוכחית כתוצאה מהמפגש עם המונגולים וכל מונגולי אדוק שואף להגיע פעם אחת בחייו לעיר הקדושה להאסה (Lhasa) שבטיבט. בזמן ההשתלטות הקומוניסטית ב-1921 היו במונגוליה עשרות אלפי נזירים (lamas - נזירים בודהיסטים) שחיו במאות מנזרים. החל בשנות ה-30 של המאה נעצרו אלפי נזירים, נשלחו למחנות עבודה בסיביר ועקבותיהם אבדו. המנזרים נבזזו ונסגרו, ומנהגים וטקסים דתיים נאסרו.
ה'טיהורים' הסטליניסטיים סחפו את מונגוליה אל תוך סיוט טוטליטארי, ופעולות הממשלה נגד הדת היו אכזריות במיוחד: ב-1937 החל משטר טרור נגד המנזרים, ואלפי נזירים נעצרו והוצאו להורג. על פי ההשערות, הוצאו להורג עד שנת 1939 כ-27,000 אנשים (שלושה אחוזים מאוכלוסיית מונגוליה באותו זמן).
רק ב-1990 הוחזר חופש הדת למונגוליה. מאז, זוכה הבודהיזם (ודתות אחרות) לתחייה ולהתחדשות מדהימות בעוצמתן. המנזרים נפתחו מחדש, ואפילו כמה בכירים לשעבר במפלגה הקומוניסטית הפכו לנזירים.

השפעות סיניות ברורות
גם ההשפעה הסינית ניכרת במקומות רבים. למשל, ארמון החורף של בוגד ח'אן (Bogd Khaan), שנבנה בשנים 1893-1903. כאן שכן הבודהא החי השמיני של מונגוליה במשך 20 שנה. בארמון ניכרת השפעה סינית ברורה. מסיבות לא ברורות, הרסו הרוסים את הארמון והפכו אותו למוזיאון. כמו כן, קיימות מצבות גבורה קרות ומנוכרות בסגנון הסובייטי. אך הבולט בקוקטייל התרבותי הזה ומה שנוסך בו אופי אקזוטי הוא המונגולים. אלו עולים לרגל, מבקרים במקדשים או עסוקים בשגרת יומם, אבל תמיד נראים כלקוחים מסרט על מקום אחר.
 

לכתבות נוספות על מונגוליה לחצו כאן

 

לקריאה אודות מלך הג'ונגל, מסע שטח אתגרי במונגוליה, קיץ 2011 לחצו כאן

 

נכתב וצולם ע"י ד"ר גילי חסקין מורה דרך מוסמך
054-4738536
gili@gilihaskin.com
www.gilihaskin.com

הדפס אותי
עבור לתוכן העמוד