צור קשר

כניסה לחברים רשומים

 
4 - טג"ח
3 - מלך הגונגל
1
חפש את המטמון

האימפריה מכה שנית - קווים לדמותו של ג'ינגס חאן

טרם הגעתי לארץ הענקית הזו, השם "מונגוליה" התקשר אצלי בדמיון לפראי ולאקזוטי, ללוחמים מלוכסני עיניים, לגמלים נודדים במדבר גובי ולסוסים פראיים הדוהרים בערבות.
המונגולים עלו בהיקף כיבושיהם ובמהירותם על כל עמי הערבות. שום רצף מערכות של אומה יחידה, לפני המונגולים, לא הביא לשליטה צבאית בשטח בהיקף כזה.

צונאמי מונגולי
לא כל כך ברור כיצד הפכו הרועים הביישנים לכובשי ארצות וכיצד כיתתו חרבותיהם לחרמשים. ההיסטוריונים הסיניים הקפידו לתאר את שכניהם בנימה של התנשאות. למרות זאת, טרחו הסינים ובנו חומה שאורכה למעלה מ-6,000 קילומטרים, אטומה לכל אורכה, כדי ליצור בין הפרשים הרעבים של הערבות לבין הארץ הנושבת.
אולם, התברר כי זו לא הצליחה להדוף את הפולשים הרעבים. מפת סין דמתה לאקורדיון שהתכווץ והתרחב בהתאם לנסיבות ההיסטוריות. מעת לעת היה פורץ צונאמי מונגולי וכמו שיטפון ענק המדלג מעל החומה, דוהר לעבר סין ומסתער עליה.
ג’ינגיס ח'אן עצמו התייחס למכשול הענק שלא מנע ממנו ומבניו לשלוט בסין: "חוזק חומה תלוי בגבורת מגניה". בסופו של דבר, שלטונם של המונגולים על סין עולה על מספר השנים שקיסריה היו טהורי גזע סיניים.

מנהיג נולד
המיתוס המקומי מספר כי הזאב האפור הזדווג עם איילת השחר כחול העין ומהזיווג הזה נולד המונגולי הראשון, אמיץ כזאב ומהיר כאיילה. כעבור שנים עשר דורות התעברה נסיכה מונגולית מקרן שמש שחדרה דרך פתח הגר שלה ומההיריון הקוסמי הזה נולדו שלושה בנים, שהצעיר שבהם איחד את השבטים המונגולים. שמונה דורות אחר כך נולד יסוגי (או יסוקאי), שהפך לראש שבט, שנלחם בטטארים העוינים, בני בריתם של הסינים שרעו את עדריהם דרומית-מזרחית למונגוליה של היום. בסיומו של קרב גבורה, הצליח יסוגי להרוג את טמוג'ין – מנהיגם של הטטרים וכשבא הביתה, עייף ועמוס שלל, גילה כי אשתו האהובה יוּלוּן אֶקֶה (אם ענן) ילדה לו בן. מכיוון ששמו של אדם נועד, בין היתר להזכיר אירוע חשוב שאירע סמוך ללידתו, קרא יסוגי לבנו על שם אויבו המנוצח. המסורת מספרת כי בצאתו לאוויר העולם, אחז העולל גוש דם קרוש בידו הקטנה. רופא האליל התבונן בתינוק ובגוש הדם שדמה לאבן אודם והתנבא כי התינוק יהיה לאיש מלחמה אדיר.

ג'ינגס חאן – קווים לדמותו
בעיני האירופים מסמל השם "גינגיס ח'אן" אכזריות ואלימות ואילו בעיני המונגולים, "צ'ינגיס", כפי שהוא נקרא כאן, מייצג כוח, אחדות, חוק וסדר. מבחינתם, נווד כמותם, ייסד בירה בחארחורין (Kharkhorin) של ימינו, והפך אותם לאומה גאה.
בין השנים 1190, השנה בה החל טֶמוֶג'ין (לימים ג'ינגיס ח'אן), לאחד את שבטי מונגוליה, לשנת 1258, כבשו המונגולים את כל צפון סין, קוריאה, טיבט, אסיה התיכונה, המדינה הח'וארזמית בפרס, הקווקז, אנטוליה התורכית ונסיכויות רוסיה ופשטו לצפון הודו. בשנים 1237-1241 ערכו המונגולים מסעות מלחמה נרחבים בפולין, בהונגריה, במזרח פרוסיה ובבוהמיה, ושלחו סיורים לווינה ולוונציה. הופעתם של המונגולים הייתה פתאומית והרסנית, ובזו אחר זו התמוטטו בפניהם ממלכות עתיקות. בעת מותו ב-1227, השתרעה האימפריה המונגולית מבייג'ינג עד הים הכספי. נכדו של צ'ינגיס, קובלאי ח'אן השכיל להפוך את העצמה למדע ולרוח וכונן משטר מתקדם בסין, שנקראה אז "קתאי".
הצבא המונגולי היה קל רגליים, מאומן, נחוש ובעיקר ממושמע. קשה לחבר את ההיסטוריה הסוערת למציאות המנומנמת. מראה הזקנות המניעות באפטיות את גלגלי התפילה ופניהם החייכניות של הרועים, אינם מסגירים את עברם ככובשי ארצות.
בחצרו של הח'אן הגדול כיהן כפקיד רם דרגה, סוחר מוונציה, שרק לאחר ששב הביתה לאחר שנות דור בשירותו של הח'אן, התפרסם כמרקו פולו מגלה הארצות.
 

לכתבות נוספות על מונגוליה לחצו כאן

 

לקריאה אודות מלך הג'ונגל, מסע שטח אתגרי במונגוליה, קיץ 2011 לחצו כאן

 

נכתב וצולם ע"י ד"ר גילי חסקין מורה דרך מוסמך
054-4738536
gili@gilihaskin.com
www.gilihaskin.com

הדפס אותי
עבור לתוכן העמוד