צור קשר

כניסה לחברים רשומים

 
חפש את המטמון
4 - טג"ח
1
3 - מלך הגונגל

ייחודה של מונגוליה

שלושה שבועות סיירתי ברחבי מונגוליה; טיפסתי למרגלות הקרחונים שבמערב וגלשתי אל האגמים, חציתי את הדיונות ואת רכסי הגרניט, ביקרתי במקדשים וצפיתי בעורות דורסים. כששואלים אותי מה ייחודה של מונגוליה, אני משיב ללא היסוס: המונגולים.

מנוחה אצל הגר
הטיול במונגוליה מורכב מעשרות מפגשים קטנים: נהג המניע רכב רוסי ישן בעזרת מנואלה, קזחי מאלף בזים, עולה רגל המבקש למצוא בגל האבן מזור למכאוביו, וגבר גדל גוף המניף באחת את היורטה שלו.
זכור לי במיוחד ערב אחד במחנה הגרים שליד העיר העתיקה חרוחין. בגר המרכזי, המשמש כחדר אכילה, סביב האח הבוערת, האזנתי לקונצרט, אם אפשר לקרוא כך לחבורה של כפריים שהפליאו בנגינתם, והבנתי שוב שטיול הוא הרבה יותר מסך כל מרכיביו. מונגוליה איננה רק סוסים, ערבות ונזירים. מונגוליה היא משהו שנוצר ממפגשם של כל אלו.

הפסטה שהכנתי למונגולים
התנועה העצלה של מונגוליה באה לשיא ביטוייה בפעלתנות דוממת של נשים אופות וילדות מקוששות זרדים, כלבים רעי מראה שחרצו בעצלות את לשונם מול הזרים, חליבה שקטה של הסוסות מדי שעתיים וצללים המתארכים מרגע לרגע.
אין כמו להיכנס אל חלל גר, המוקף בפרצופים מחייכים, לכבד אותם מהפסטה שהכנתי ולראותם מסווים את הגועל שבפיהם, לשקוע לתוך שינה סביב המדורה ולהשכים לקול נהימות היאקים ושעטות רגלי הסוסים. אלו מתערבבים בפעיות הצאן, בצעקות רועיהם ובצווחות העורבים הפושטים על ערימת הזבל.

יותר מכל אני זוכר מאהל של רועים קזחים שדמה בעיני לפנטזיה מונגולית; עמק ירוק, שלאורכו נמתחים צללים של עצי צפצפה המשנים את מקומם במהירות וביניהם רועים סוסים בשלל צבעים וכתמים. לא הרחק משם, נראה גמל כפול דבשת נע עמוס לעייפה בזרדים, קשור לחבל מתוח שהחזיק פרש שנע באיטיות על סוסו. כלבים רזים ייללו אל הירח שהחל לעלות ואיכרה הובילה שתי פרות. כולם חצו יחדיו את הנחל הצלול למרגלות הרכס המושלג ודומה שלא שתו את לבם לגודלו של הרגע.

 

לכתבות נוספות על מונגוליה לחצו כאן

 

לקריאה אודות מלך הג'ונגל, מסע שטח אתגרי במונגוליה, קיץ 2011 לחצו כאן

 

נכתב וצולם ע"י ד"ר גילי חסקין מורה דרך מוסמך
054-4738536
gili@gilihaskin.com
www.gilihaskin.com

 

הדפס אותי
עבור לתוכן העמוד