צור קשר

כניסה לחברים רשומים

 
חפש את המטמון
1
4 - טג"ח
3 - מלך הגונגל

מונגוליה - ארץ השמיים הכחולים

מונגוליה הגובלת ברוסיה ובסין היא חסרת מוצא לים. ארץ זו, שגודלה בערך פי שלושה מגודלה של צרפת, הייתה גדולה בהרבה בתקופת הכיבוש המונגולי. עד המאה הקודמת הייתה מונגוליה כפולה בגודלה ממידותיה הנוכחיות וכללה חלקים גדולים מסיביר וממונגוליה הפנימית (Inner Mongolia), הנמצאת כיום תחת שליטה סינית.
מונגוליה היא בעיקר מדינה של אווירה ושל אנשים, של סוסים וסיפורים. מונגוליה היא ארץ הנוודים האחרונה כמעט עלי אדמות.

 

הלוחשים לסוסים
עדר של סוסים טופף לאיטו במרחב שביני לבין האגם; סוסים שחורים, לבנים, מנוקדים ומוכתמים. לאסקימואים יש שורה שלמה של ביטויים לתיאור שלג והשפה המונגולית עשירה במילים שנועדו לתאר את צבעו המדויק של כל סוס. הסוס הוא גאוותה של מונגוליה. המונגולים לומדים לרכוב עת שהם לומדים ללכת.
הסוס עבור המונגולי הוא מה שהגמל עבור הבדווי, מה שהיאק עבור הטיבטי, הלמה עבור האינדיאני ואייל הצפון עבור הלאפי. הסוס מספק למונגולי כמעט את כל מחסורו: חלב לשתייה, בשר למאכל, גידים לקשירה. יתר על כן, הסוס הוא קודם כל כסף מזומן, בנק נייד. בכל פעם שאני נזכר במונגוליה, אני רואה לנגד עיני טיול סוסים; שיירה ארוכה של רוכבים ואני ביניהם, מהדסים לאיטנו בין האגמים.

 

דינוזאורים קדומים במדבר

מונגוליה היא אחת המדינות הגבוהות בעולם, המציעה למטיילים נופים עוצרי נשימה. ההרים הגבוהים ביותר הם הרי אלטאי נורו (Mongol Altai Nuruu) המושלגים תמיד. על ראשו של הגבוה מביניהם, טאבאנבוגד אול (Tavanbogd Uul; 4,370 מ'), ניצב קרחון מרהיב המיתמר למרחוק. הטיולים הרגליים בפארק הקרחונים, סמוך למשולש הגבולות מונגוליה, רוסיה וסין, הם מהמרהיבים שראיתי.
בשליש הדרומי של מונגוליה משתרע מדבר גובי (Gobi). למרות שהשטח נראה חשוף ושומם, גדל בו די עשב כדי לספק מזון לעדרים הפזורים פה ושם, של כבשים, עיזים וגמלים ותוכלו למצוא בו גם מאובני ענק של דינוזאורים קדומים.

 

לכתבות נוספות על מונגוליה לחצו כאן

 

לקריאה אודות מלך הג'ונגל, מסע שטח אתגרי במונגוליה, קיץ 2011 לחצו כאן

 

נכתב וצולם ע"י ד"ר גילי חסקין מורה דרך מוסמך
054-4738536
gili@gilihaskin.com
www.gilihaskin.com

הדפס אותי
עבור לתוכן העמוד