אילתורים בגלישה מצוקים

1/07/2020 02:00
אילתורים בגלישה מצוקים

אלתורים בגלישה מצוקים

 

כפי שכתבתי בפוסטים הקודמים. אנו עם האלתורים. אלתור נחשב אצל רבים כתכונה מצוינת ויצירתית. אולי, בגלל שהחיים כאן , לימדו אותנו לאלתר.
אלתורים, למה צריך את זה בעולם של התפתחות אביזרים קבועה. רתמות מעולות, טבעות (קרבינרים) חזקות, קלות עם תצורות משתנות, חבלים קלים, עמידים וחזקים עם עומסי קריעה גבוהים, אמצעי חיכוך לכל דורש.... הרי הציוד נגיש מאד ויש גם הרבה תחרות....

אז, למה צריך אלתורים? האם האלתורים עונים לדרישות הבסיסיות, או, יותר מכך?

האם מעבר קשר בגלישה מצוקים הוא אלתור? עם כל האביזרים הקיימים בשוק אין מכשיר מיוחד, קל, זול ונגיש שיעשה את העבודה של מעבר קשר בעת הצורך במקום פרוסיקים?
האם יתכן שרתמה של מטייל תפסל במהלך הפעילות? האם יכול להיות שמדריך גלישה מצוקים יתקל במהלך פעילות בקניונים במטייל אחר תקוע וללא ציוד?, או, ללא ציוד מתאים?         האם אמצעי חיכוך של גולש יכול להיפסל?, או, ללכת לאיבוד?, ליפול לתוך גב / בריכה?

האם ניתן לאלתר חבל...? כמה שאלות בפוסט אחד??? ויש עוד..

נתחיל עם הדבר הבסיסי שצריך כל גולש. רתמה. תפקידה הראשי של הרתמה היא לחלק את העומס מסביב למרכז הכובד, האגן. רוב הרתמות המוכנות עושות את העבודה בצורה טובה. אבל, רתמות, הם כמו נעליים. ההתאמה והבחירה ע"פ נוחות אישית וגם מחיר.

 

 

 רתמות מאולתרות מרצועות
רתמות חיתול ושמונה: יתרונן: נבנות מרצועות 2 רץ (120 ס"מ) נגישות בד"כ ומהירות לבנייה. חסרונן: לא נוחות ועשויות להישלף מהאגן בקלות בזמן התהפכות, כמו כן, לא ניתן ללכת איתן כלל, ויש צורך לבנותן מחדש לפני הגלישה. 

 

רתמת סוואמי מרצועה

מרצועה היא רתמה מצוינת הנבנית מ- 2 לולאות בוהן המרוחקות זו מזו ב- 15 ס"מ מאמצע הרצועה והמותאמות לירכיים. חיבור קצות הרצועות יהיו בקשר מים. אורך רצוי של הרצועה לאדם ממוצע כ- 6 מ'. יתרונה: ניתן להתאימה לכל מבנה גוף, נוחה יחסית, ניתן ללכת אתה בין המפלים. חסרונה: רצועה ארוכה, לא נגישה בד"כ, ובניית קשר המים צריכה להיעשות בצורה הדוקה – זמן עבודה. הרתמה נוחה גם להליכה. בתמונה רתמת סוואמי מחבל קצר.

 
רתמות מחבל קצר של כ- 5 מ'
רתמה שוויצרית, רתמה שוויצרית הפוכה עם קשר שטוח (מצוין) ואבטחה ב- 2 הצדדים. השוויצרית והשוויצרית ההפוכה לא נוחות להליכה ויש צורך לבנותן מחדש לאחר כל גלישה. 
 
 רתמת שמינית משולשת
 הרתמה נבנית מ- 3 לולאות שמינית לצורך הורדה במשלף כשאין רתמה לגולש. הרתמה נבנית מקצה חבל הגלישה (קצה חבל האבטחה יבנה בקשר הצלה לחזה הגולש). יתרונותיה: אין צורך ברצועה, או, חבל קצר. יתרון נוסף, הרתמה בנויה מ- 2 לולאות מותאמות לירכיים ולולאה מותאמת גדולה העוברת באלכסון על הגב ואחד הכתפיים ומדמה רתמה משולבת.
חסרונה: ניתנת לביצוע רק במשלף.
 
 אלתור מכשירי חיכוך
קשר איטלקי: חיכוך נפוץ ומשמש מדריכים כמעט תמיד בחיכוך קבוע של חבל הגלישה, או האבטחה בחיבור לעיגון. ניתן לגלוש ולאבטח עם קשר איטלקי. חסרונות: החיכוך מסבסב את החבל ויוצר פיתולים בזמן שימוש רצוף. מזיק לטבעת לאורך זמן. יתרונות: זמין, נגיש, קל לביצוע, ניתן לאבטח אתו בעמידה בכל נקודה סביב הקשר. (בניגוד לאמצעים ממשפחת השטיכטים: SBG, וורסו, רוורסו, ATC וכד').
 
 שיטת הליפופים על טבעת: נבנית על ציר האורך של הטבעת. הוספת ליפוף = יותר חיכוך. רצוי להשתמש בה על טבעת שנמצאת על הלולאה הקדמית ברתמה (ביליי לופ). חסרונה: מלפפת מאד את חבל הגלישה. הליפופים מזיקים לטבעת.
 
 גשר טבעות. על הטבעת המחוברת לרתמה מניחים 2-4 טבעות לפי גודל החיכוך המבוקש. חסרון: שימוש ב- 4-6 טבעות. יתרונה: אינה מסבסבת את החבל (כמו רובוט)
 

 

 סיכום:
לדעת לאלתר זאת תכונה טובה ונחוצה, אבל, כשאלתור הופך להיות מטרה ע"ח תכנון נכון אז, זאת תכונה שמזמינה בעיות. הצגנו כאן חלק מהאלתורים הקיימים שלדעתנו, לפחות מדריך גלישה מצוקים, או, גולש עצמאי מקצועי צריכים לדעת את חלקם לעת הצורך. במגוון ואיכות האביזרים הקיימים כיום, אין צורך ברתמות מאולתרות, למשל, כדרך פעולה קבועה, אלא, רק לעת הצורך כשאין ברירה. לעומת זאת, ידע בשימוש בקשר איטלקי לחיכוך הוא חשוב מאד. ו... חבל, אני, לא יודע לאלתר...

 

המשך יבוא.


אורי שחף

 

הדפס אותי

חדשות

עצור
קורסי מדריכים בגלישה מצוקים - אוקטובר 2021
הקורס המקצועי והמקיף בישראל. הקורס יתנהל יום בשבוע החל מאוקטובר (+ 2 -3 ימים נוספים בימי חמישי) מספר המקומות מוגבל
1/06/2021
קורס גולש עצמאי - סוכות 2021 מגיל 16 ומעלה
קורס מדהים בן חמישה ימים , מתאים למעוניינים להכנס לתחום באופן בטוח ומהנה מגיל 16 ומעלה. שימו לב: מתאים להורים וילדים מגיל 16 ומעלה. קורס חוויתי, מקצועי, מחבר ומגבש. הרשמו לקורס בחוה"מ סוכות
22/09/2021
טיול ג'יפים אל המדבר האדום בירדן
מסלול מרהיב ובלתי נשכח של טיול ג'יפים 4X4 בדרום ירדן סביב מדבר רם בדרומו ובצפונו ואח"כ אזור הערבה הירדנית. המסלול מעולה, עם נופים ראשוניים, קשתות, דיונות, דרכים, היסטוריה ותפאורת טבע ייחודית. הפעם אנו מאפשרים גם לאנשים ללא רכבי 4X4 להגיע ולקבל באמצעותנו רכב 4X4 בירדן לנהיגה
12/10/2021 07:00
מזריחות לשקיעות - 3 ימים בחול המועד סוכות
3 ימי טיול ג'יפים מרהיב בחול המועד סוכות 22-24 בספטמבר. הטיול יתקיים בדרום ויעבור באתרים מרהיבים. נקים מחנה לילה לתפארת עם תאורה וכלי בישול
22/09/2021
סוכות עם קורסים בגלישה מצוקים בכל הרמות
קורסים מרמה בסיסית ועד רמת גולש עצמאי. קורסים מעולים למשפחות ולהורים עם ילדים מתבגרים אקשן ואתגרים בחופשת סוכות. פרטים בלוח האירועים
1/07/2021
לוח אירועים
עבור לתוכן העמוד