צור קשר

כניסה לחברים רשומים

 
חפש את המטמון
1
4 - טג"ח
3 - מלך הגונגל

זיכרון דברים

לפני שנים כתבו לזיכרון יעקב שיר יפהפה: "בזיכרון תפנה ימינה, אל תמשיך לחיפה, היזהר, יש עצור בכניסה...", ומאז אי אפשר לפספס את הפנייה לפרובנס המקומית שלנו, המושבה השלישית במושבות העלייה הראשונה.
זיכרון, כמו שקוראים לה בני המקום, מוקפת כרמים ויקבים, מרתפי יין, אתרים היסטוריים וגנים מיוחדים. כל אחד מוצא בה את הבילוי המועדף עליו: סיורים ביקב לאוהבי היין, מועדון היקב לחובבי ערבי השירה, מסעדות טובות לאוהבי הגורמה, מסלולי טיול מיוחדים לחובבי הטיולים והרבה
מאוד היסטוריה, סיפורים ומיתוסים על המושבה ועל בניה.

הרחוב עם חלונות העץ

כמעט לכל בית בזיכרון יעקב יש סיפור משלו. דרך היין, החוצה את המושבה, חולפת דרך מבנים משוחזרים של פעם – הבתים לצדי רחוב המייסדים שוחזרו בבנייה מיוחדת עם חלונות העץ, גדרות האבן והעץ ואפילו פנסי הרחוב. עוברים בין פינות קטנות המספרות את סיפורי משפחות הראשונים, מסעדות מיוחדות וחנויות מעוצבות, וממשיכים עד יקבי כרמל מזרחי שעל גבעת זמארין.
בית "יד למייסדים", שנמצא סמוך לתחנת האוטובוסים של אגד, הוא מקום טוב להתחיל את הביקור במקום וללמוד על ימיה הראשונים של המושבה. פעם, אגב, היתה כאן הגורן של המושבה שסביבה נרקמו כמה מסיפורי אהבה הגדולים של ראשית ההתיישבות.
ברחוב המייסדים 40 נמצא בית משפחת אהרונסון, שעלתה מרומניה בימי העלייה הראשונה והתגוררה במושבה בתחילת המאה שעברה. סיפורה של המשפחה הוא סיפורה של מחתרת ניל"י, שסייעה לאנגלים במאבקם לגירוש התורכים מן הארץ. הבית מנציח את זכרם של בני המשפחה: אהרון אהרונסון שגילה את אם החיטה ושרה אהרונסון שנתפסה ועונתה עד ששמה קץ לחייה בירייה בחדר האמבטיה.
נכנסים לבית ומדמיינים את המקום 100 שנה לאחור, עם הריהוט המקורי, האמבטיה ואפילו הסליק במשקוף דלת חדר האמבטיה. מכאן פעלה המחתרת ובמבנה הצמוד לבית נמצא מוזיאון ובו מכתבים מאותם ימים המתעדים את פעילותה. יש גם סרט מעניין ומומלץ לקרוא לפני הביקור את הספר "שרה גיבורת ניל"י" של דבורה עומר. טל': 04-6390120.
בבית משפחת הרשקוביץ', שנמצא לא הרחק משם, מתקיימים קונצרטים מיוחדים בנבל, ואילו אצל משפחת ברקוביץ', שחצרם סמוכה לבית אהרונסון, אפשר לראות את כלי העבודה של המשפחה שאבותיה הגיעו ליישוב בשנת 1883.

סיפורי דרך היין

דרך היין המשוחזרת חולפת על פני חנויות, משרדים, מסעדות ובתי קפה שחזיתם משוחזרת, כמו פעם: לקחת שעה של שלווה בבוקר חמים, לשבת באחד מבתי הקפה הפזורים ברחוב או להיכנס לארוחת צהריים באחת המסעדות האותנטיות. בן רגע מרגישים את האווירה המיוחדת של המקום: להציץ בכל הסמטאות הקטנות, ליהנות מחנויות המעצבים הפזורות בכל פינה וממרתף היינות המיוחד ששלט חיצוני מספר את סיפורו, וכיום הוא משמש כמסעדה.
ברחוב המייסדים נמצאת גם בריכת "בנימין" על שמו של הברון בנימין דה רוטשילד, שנבנתה בשנת 1891. אל בריכה זו הובלו מים מבאר סמוכה, ממנה לקחו תושבי זיכרון מים בכלים ואליה הובלו מים מבאר שנחפרה במורד המדרון. המים שנאגרו בבריכה הוזרמו בצינורות לברזים מרכזיים ברחוב.
ברחוב נדיב הסמוך אפשר לעצור לכמה דקות בבית המרקחת הראשון של המושבה, שניהל ד"ר הלל יפה. לא רחוק משם נמצא בית הכנסת הגדול "אהל יעקב", שבנייתו נסתיימה ב-1886 על ידי נוצרים טמפלרים, שהעבירו אותו לידי תושבי המושבה שהיו שומרי מצוות. שימו לב לשעון המיוחד שבחזית הבניין.

על גבעת זמארין

לפני למעלה מ-120 שנה הקים הברון אדמונד דה רוטשילד את היקב של כרמל מזרחי על גבעת זמארין שבזיכרון יעקב. בחצר היקב ניצבות כיום מכונות היקב הישנות של פעם: מד זרימה לקביעת כמות היין, שיוצר לפני כמה עשרות שנים בפרובנס שבצרפת, מכונה לפיקוק פקקי שעם משנות ה-50 ומכונת ריסוק והפרדה.
חולפים דרך שער קטן ומגיעים ליקב של היום, בעל מכונות ותהליכים של ייצור יין מודרני: משקל, מכלי תירוש ענקיים, בור קבלה הקולט ביום ממוצע 700 טון ענבים, מכלי תסיסה חדשים שעשויים נירוסטה ולעומתם מכלי תסיסה ישנים מברזל, בני 70 שנה. יורדים למרתפים, מסתובבים בין מכלי היין הענקיים ומשווים בין ישן לחדש.
"הבית ביקב 882" שעל גבעת זמארין בזיכרון יעקב הוא כיום מרכז מבקרים יפהפה של יקבי כרמל מזרחי. יש בו מסעדה טובה, חנות יין ותמונות מהמאה שעברה עם צילומי היקב בימיו הראשונים. מומלץ להצטרף לסיור מודרך במרתפי היקב, לעקוב אחרי תהליך הכנת היין ושימורו, לצפות במופע האורקולי, לטעום יין ולהקשיב לדברי הסבר על סוגי היין השונים.
בחנות היין אפשר למצוא מבחר יינות מעניין, אביזרים הנלווים ליין, שמן זית טוב, ריבות והמון ספרים מעניינים. במרתף הבית מיישנים אנשי כרמל מזרחי את הטובים שביינות.
טל': 04-6290977.

ימים של בציר

בחודשי הקיץ החמים מתחיל בציר הענבים וזו הזדמנות נהדרת לטיול יקבים. את הטיול באיזור מומלץ לשלב בסיור ביקבי התשבי – פינת חמד קסומה לכל המשפחה. מדריכים מקצועיים של היקב מקבלים את פני המבקרים באתר. תחילתו של הסיור במבנה מרכז המבקרים הכולל מוזיאון מרשים ויפהפה המציג את תהליך יצור היין בתמונות, בתבליטים ובדוגמאות.
בהמשך הסיור יוצאים לבקר ביקב: חולפים בחדר החביות, בחדר הביקבוק, בכרם המיוחד שניטע סמוך למרכז המבקרים ואף צופים בסרט וידיאו מעניין. לקראת תום הסיור מגיעים לחדר הטעימות ולוגמים מכמה יינות. גם ילדים רשאים לטעום מן היין, ובעיקר ממיץ הענבים הטבעי. מומלץ לרדת אל מרתף היינות של היקב, שקיר הכניסה אליו מצופה באבני בזלת מרמת הגולן.
במקום פועלת גם חנות היקב בה נמכרים יינות הגולן, שמני זית, תבלינים, אביזרי יין ועוד.
טל': 04-6968409.

בשבילי גן המפלים

יוצאים מזיכרון יעקב דרומה לכיוון בנימינה. ביציאה, מצד ימין, נמצאים גני הנדיב, שנקראים על שמו של הנדיב הידוע אדמונד דה רוטשילד ומשתרעים על פני 4,500 דונם בחוטם הכרמל. אלה גנים יפהפיים ומטופחים שבמרכזם אחוזת הקבר של הברון והברונית עדה.
סיבוב בגנים יגלה פינות מיוחדות: מטיילים בגן המפלים, בו סדרת מפלים מלאכותיים ואף מפה המציינת את המקומות להם תרם הנדיב. בגן הוורדים פורחים עשרות זני ורדים, ואילו בגן הריחות מתבשמים מריח הבושם של העצים. גן הדקלים כולל אוסף מיוחד של דקלים מכל רחבי העולם.

 

הדפס אותיהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד