צור קשר

כניסה לחברים רשומים

 
3 - מלך הגונגל
חפש את המטמון
1
4 - טג"ח

מעיינות הסטף

על מורדות הר איתן ישנו אתר המרכז שרידים של חקלאות קדומה, בוסתנים, גפנים, יקב וכמובן, מעיינות. האתר מסודר וההליכה במסלולים רגליים מסומנים מובילה אותנו בין שרידי הכפר העתיק ששכן כאן. ניתן לראות כי בתי היישוב נמצאים מעל למעיין כדי שהשטח מתחת למעיינות, אותו ניתן להשקות במימן, יהיה פנוי לחקלאות.

 

בכפר העתיק שני מעיינות, עין סטף ועין ביכורה. לשניהם מנהרה החצובה לתוך סלע הגיר. הנקבות נחצבו בתקופה קדומה כדי להגביר את ספיקת המעיין. נצטייד בפנס ובנעליים להליכה במים ונבקר בנקבות של שני המעיינות. מהנקבה המים נשפכים לברכה, שממנה, בעזרת מערכת של תעלות וסכרים קטנים, השקו את השדות החקלאים. 

 

הסטף - כפר עתיק זה הוא רק אחד מתוך מספר כפרים עתיקים הנמצאים על הר איתן. מומלץ בחום לטפס לראש ההר לתצפית על האזור. בראש ההר (788 מטר מעל פני הים) תוכלו למצוא כפר נוסף בשם חרבת א-לוז וכן בורות מים מלאים אליהם ניתן לרדת בסולמות ואפילו לשחות בהם (לאמיצים בלבד). למשכימי קום מומלץ לבוא ולראות את הזריחה מהר איתן. סביר להניח כי תפגשו אנשים הרצים במסלול המעגלי סביב הר איתן המסומן בסימון שבילים אדום. אורך המסלול הוא 8 ק"מ והוא חביב על תושבי ירושלים והסביבה כמסלול ג'וגינג וכן כמסלול אופניים. 

הדפס אותי
עבור לתוכן העמוד