צור קשר

כניסה לחברים רשומים

 
3 - מלך הגונגל
4 - טג"ח
1
חפש את המטמון

עין שוירח

עין שוירח (הגדל תמונה)

מעיין קטן הזורם לבריכת אגירה די גדולה בין עצים ושיחי פטל הצופים אל הכנרת.

הבריכה נבנתה בשנת 1944 על ידי אריסיו של בעלי הקרקע, משפחת עבדול באהא, מנהיג הבאהאים, שישבו בכפר סמרה, שהוא היום האון. הם השתמשו במי המעיין להשקיית שדותיהם. במשך השנים התמלאה הבריכה סחף, נסדקה ונזנחה. אזור המעיין כוסה בסבך שיחי פטל שהעלימו אותו. בשנת 1999, כששריפה גדולה כילתה את סבך הפטל, החל ירח פארן מקיבוץ האון הסמוך לתכנן את שיפות המעיין. בדיקה ראשונה גילתה פינת מבנה מאבן ומתחתיה שוקת שאליה זרמו מי המעיין. שלוש שנות עבודת ניקוי בידיים השקיע ירח בזמנו הפנוי עד שנחשפה הבריכה, נאטמה בסיוע קק"ל ומי המעיין החלו להיקוות בה.
נשתלו עצים, חלקם עצי פרי וחלקם לצל, נבנו קירות תמך, הכל, כאמור, בעבודת ידיים של איש אחד וללא כלים. המקום מתוחזק על ידי ירח שמשתדל לשמור אותו נקי להנאת המטיילים. השם – עין שוירח, ניתן על ידי משפחת פארן והוא שילוב של השם הערבי עם שמו הפרטי של ירח פארן. במפות העתיקות המעיין נקרא עין שורירא והשם תורגם לעברית - עין שריר. המעיין נובע (שריר) כל השנה. ספיקת המעיין מ- 25 מ"ק ליממה בחורף ועד כ- 1 מ"ק ליממה בקיץ.

 

איך מגיעים?

נוסעים ברכב בדרך עפר המתאימה לכל סוגי הרכב, אך קטעים ממנה לא כל כך קלים ויש להיזהר. החנייה בעלייה לעין תאופיק. מהחנייה הולכים ברגל כ-400 מטרים.

למעיינות נוספים בצפון לחצו כאן

הדפס אותיצור קשר
עבור לתוכן העמוד