נחל צאלים - סיפור דרך

     

 

 

 

 

משך המסלול: יום.        

סוג הטיול: אורכי.

רמת קושי: מיטיבי לכת.

עונה מומלצת: חורף ואביב וגם עמוק בסתיו.

מפה: 1:50,000 סימון שבילים מס' 11.

תחילת מסלול: בקעת קנאים על הכביש המוביל מערד למצדה.

סיום מסלול: חניון מעלה צאלים או כביש ים המלח או מצדה מהצד המערבי.

מים לשתייה בציר: בעין נמר, אבל לא לסמוך על זה.

מים: 5-4 ליטר לאדם.

ציוד: על הגב.

תחנות דלק: ערד, צומת זוהר, עין גדי.

חניות לכלי הרכב: סוף מסלול: חניון מעלה צאלים/מצדה ליד הסוללה.

                        תחילת מסלול: כפר הנוקדים בבקעת קנאים.

 

הגעה לנקודת ההתחלה:

מגיעים לערד (דרך כביש מס' 31), נוסעים לכיוון בתי המלון בצד המזרחי של ערד. מעט לפני בתי המלון ישנה פנייה צפונה לעבר מצדה (שלט חום). מהעיר נוסעים בכביש מפותל ובמגמת ירידה, עד שמגיעים לבקעת קנאים וחוות הנוקדים. בנקודה זו על הכביש יוצאת דרך עפר (סימון שבילים שחור) הפונה צפונה, הדרך מתאימה גם למכוניות פרטיות. אפשר להשאיר את המכוניות ליד חוות הנוקדים או להמשיך על הדרך כ-2.5 ק"מ צפונה עד לנקודה המסומנת כחניון לילה.

הערה - בגלל בעיית פריצה למכוניות מומלץ להשאיר את הרכב ליד חוות הנוקדים או בערד. בערד ניתן לסכם על הקפצות עם נהג מונית מקומי.

 

סיפור דרך:

 1. מחניון הלילה ממשיכים עם דרך העפר המסומנת בסימון שבילים שחור בירידה אל ערוץ נחל צאלים. בנקודה זו מספר שבילים: ממערב מתוך ערוץ נחל צאלים – שביל ירוק. הדרך המסומנת בשחור חוצה את ערוץ הנחל וממשיכה צפונה. שביל המסומן בסימון שבילים כחול עוקף את ברכת צפירה והמפלים מצפון ויורד אל נחל צאלים. השביל הירוק יורד אל "ברכת צפירה". ברכה זו הינה גב גדול ועמוק שייחודו הוא מיקומו בראש המפל הגדול.
 2. גב מוצל רוב שעות היום ובדרך כלל הגב מלא מים כל ימות השנה, למרות שזה עניין של מזל. כדי לראות או להשתכשך בבריכה, נעזוב את השביל השחור ונטפס על הגדה הצפונית של הנחל כ-250 מטר ומשם נמצא שביל נוח (מסומן בסימון שבילים ירוק), שיורד אל הברכה בסיוע של יתדות הקבועות בסלע. השכשוך בבריכה מומלץ, אך לעתים המים עמוקים וממש לא מומלץ לקפוץ. נחזור בחזרה לנקודה שבה מצטלבים השביל הירוק, השחור והכחול, נבחר, כמובן, בכחול ונתחיל בירידה התלולה אל הנחל במעין שלוחת סכין.
 3. השביל עוקף למעשה את המפל מצפון. ממש בתחילת הירידה ישנה תצפית יפהפייה על הנחל עצמו. הערה: בחודשי החורף והאביב יש סיכוי טוב שניתקל בפריחה מרהיבה של המדבר וזהו הזמן הטוב ביותר לטייל בנחל, או אחרי שטפונות.
 4. לאחר כ-2 ק"מ בנחל ולאחר העיקול מכיוון מזרח לכיוון צפון נגיע אל בריכת נעמה, גם בריכה זו הינה גב גדול שמתמלא או מתרוקן מהשיטפונות. זכורות לי שנים רבות שהבריכות היו מלאות בסחף. מידע על מצב הגבים ניתן לקבל מרשות שמורות הטבע. נמשיך על השביל מעל הנקיק עוד כ-2.5 ק"מ בגדה הצפונית עד לחיבורו עם שביל המסומן בצבע שחור היורד לכיוון עין נמר (קיים שביל נוסף המסומן ירוק היורד לעין נמר כמה מאות מטרים מזרחה).
 5. השביל הירוק נקרא "מעלה נמר". מעלה זה מסתמך על מעלה קדום שהוביל לרמה שבין נחל הרדוף היפהפה והאתגרי לנחל צאלים. אחרי הירידה לנחל נמשיך במעלה הנחל ימינה, מערבה בשביל אדום אל "עין נמר". עין נמר הינו מעיין מים מתוקים די טובים לשתייה, ושופע בדרך כלל כל השנה. מובן שלאחר הגשמים המעיין שופע הרבה יותר. הערה: היו שנים שחונות שהמעיין רק טפטף. מיקומו של המעיין בצל בין בולדרים גדולים. פשוט מקום מעולה להפסקת צהריים וקפה.
 6. לאחר המנוחה, נחזור אל השביל הירוק ונמשיך איתו עד פתחו של נחל הרדוף היורד מצפון. בנקודה זאת מתחתר קניון יפהפה בשם "גיא בהק".
 7. נקודת בחירה:

  מסלול רגיל:
  מי שלא מעוניין בהרפתקאות נוספות, יכול להמשיך על השביל הירוק מדרום לגיא בהק עד למפגש עם השביל האדום. ממשיכים שמאלה מזרחה לכיוון "עין ענבה", מעיין קטן עם שוקת לאגירת מים וכמה עצי דקל התמר וצמח סמר דוקרני. מכאן נרד בשביל הכחול חזרה אל אפיק נחל צאלים, וממנו לסיום המסלול
  בחניון נחל צאלים או כביש ים המלח.

  "גיא בהק":
  מסלול אתגרי על שביל שסימונו שחור, היורד לתוך מעוק גיא בהק ומסתיר לעתים גבים מלאי מים. חשוב: להצטייד מראש בחבל של כ-10 מ' למעבר בין הגבים. אורך המסלול בתוך גיא בהק הוא כמעט ק"מ.
  לאחר סיום ההליכה בגיא בהק פוגשים שוב את השביל הירוק. כ-200 מטר אחרי המפגש מתחתר גיא נוסף בשם "גיא סלעים". ושוב, מגיעים לצומת שבילים. השחור יורד לגיא סלעים המלא בולדרים. בסיום המעוק הזה נפגוש שביל הכחול, נפנה שמאלה ונצא אל החניון נחל צאלים כק"מ.

  אופציה למיטיבי לכת:
  בשביל האדום נפנה ימינה – מערבה לכיוון מעלה ענבה. מעלה די קשה המטפס על המפנה הדרומי של נחל צאלים. בסוף המעלה – צומת שבילים: השביל האדום חוזר לחניון הלילה בבקעת קנאים מעל קניון נחל צאלים לכיוון מערב כ-5 ק"מ. שביל כחול בכיוון דרום מזרח כ-4 ק"מ לכיוון כביש ערד מצדה כ-700 מ' לפני חניון מצדה המערבי.
  אזהרה: אם בחרת באחת מהאופציות הללו (חזרה לחניון הלילה או לחניון המערבי של מצדה), יש לקחת בחשבון כ-3 שעות אור לפחות.

 

 

 

הדפס אותי
עבור לתוכן העמוד