צור קשר

כניסה לחברים רשומים

 
3 - מלך הגונגל
חפש את המטמון
4 - טג"ח
1

"מצאנו מים"

בבניאס, בנחל הקיבוצים או בנחל דליות. בין צמחיית נחלים, מפלים ומעיינות זורמים.
רגע לפני שמתקרר, שלושה מסלולים רטובים בצפון לחודש ספטמבר.

דווקא עכשיו, רגע לפני שהקיץ נגמר, אין כמו לצאת למסלול טיול מים בטבע. חושבים שצריך להרחיק עד נורבגיה בשביל התענוג? ממש לא. גם ארצנו הקטנטונת והחמה מציעה שפע מקומות בילוי בטבע שכוללים מקורות מים קרירים וזורמים, שישמחו קטנים וגם גדולים. אז במיוחד לכל אלה שמחפשים מפלט מהחום, הנה הצעות קרירות ומהנות במסלולים לכל בני המשפחה:

 

זרימה שוצפת בבניאס

מן הבריכות היפהפיות של שמורת הטבע נחל חרמון, הלא היא הבניאס, יוצא שביל נוח (מסומן בכחול) המוביל לעבר גשר ברזל ועץ אל גדתו הדרומית של הנחל. לאחר חציית הנחל ממשיך השביל לאורך הגדה הצפונית. מצפון מתגלה מראה שלוחות החרמון המיוערות, פסגת הר רמתא ופתחו של עמק נחל שיאון. מדרגות אבן מורידות אל ערוץ נחל נמרוד.
עוברים מתחת לכביש 99 המוביל לקריית שמונה, במעבר עץ המקובע אל דופן הגשר העתיק ה"תלוי" מעל המים. ממשיכים בשביל הכחול המוביל אל בריכת הקצינים ומפל הבניאס. הולכים לאורך האפיק עם זרימת המים, חוצים על גבי גשר לצדו המערבי ונהנים מזרימת המים השוצפת בחלק זה כתוצאה ממפגש הנחלים בניאס וסער.

שביל רחב מוביל לעבר בריכת הקצינים - עין חילו. ממשיכים דרומה בשביל הכחול ועל גבי גשר חוצים את הנחל לצדו המזרחי. שימו לב יש לבניאס גם ריח מיוחד. בהמשך חוצים תוואי עפר המהוה את נקודת החצייה של קו צינור הדלק שהוביל דלק מערב הסעודית לצידון שבלבנון. חוצים את הגשר לצדו המערבי והולכים במעלה הנחל עד החנייה.

בתום הטיול אפשר להתרווח בבריכות המים עם סלי הפיקניק או לבקר באחת מהמסעדות באזור וליהנות משלל מטעמים צפוניים. ההנאה מובטחת, בכל מקרה.

 

פטל וגומא בנחל הקיבוצים

נחל הקיבוצים מציע מסלול קצרצר למרגלות הגלבוע בעמק יזרעאל הרותח בימות הקיץ. הנחל נמצא לא רחוק מקיבוץ ניר דוד. לאורך הנחל, המנקז מספר מעיינות, ישנה צמחיית נחלים טיפוסית, כמו, קנים, פטל קדוש, גומא ועצי תמר. קיימות שתי אפשרויות למסלולי הליכה, ובשתיהן מדובר בהליכה במים שיכולים להגיע במקרים מסוימים מגובה הברכיים ועד לגובה החזה של מבוגר. לכן, קיימת חובת ידיעת השחייה או שימוש באמצעי ציפה למיניהם. קריר ונעים. אז, עם נעליים או סנדלים מתאימות נכנסים למים הקרירים הזורמים בין צמחיית נחל צפופה, מידי פעם יושבים, קצת שוחים, מכניסים את הראש, מתחילים מלחמת מים ומגיעים להפתעה. מי הנחל נכנסים ל- 3 צינורות בעלי קוטר ענק. מה עושים? גולשים בתוך הצינור לעבר הבריכה האחרונה במסלול. בטוח שהילדים ובעלי הנפש הצעירה ינסו גם הפוך.

 

קרירות בנחל דליות

בקעת בית צידא (בקעת הבטייחה) מנקזת את נחלי מרכז הגולן. מומלץ להגיע למג'רסה, שהכניסה אליו בתשלום. רשות הטבע והגנים בנתה את המסלול במים, אך גם במקביל אליו, ביבשה לאורכו. מהחנייה (חניון הזיתים) יוצאים בעקבות השילוט אל הנחל ולאחר מספר דקות טובלים במימיו הקרירים של נחל הדליות. מתקדמים במורד הנחל בין עצי ערבה ירוקים, הרדוף נחלים עם הפריחה הורודהושיחי פטל קוצניים, הנותנים פרי לקראת סוף הקיץ. אפשר גם לפגוש צבי מים, נוטריות, שפיריות, סרטני נחלים ודגים מסוגים שונים, כמו אמנונים ושפמנונים. ההליכהבמורד הנחל תימשך כשעה עד סיום המסלול הרטוב בנקודה המסומנת עם שלט "איןכניסה". יוצאים מהמים וחוזרים לכלי הרכב בחניון הזיתים, שמחים וקרירים.

הדפס אותי
עבור לתוכן העמוד