צור קשר

כניסה לחברים רשומים

 
3 - מלך הגונגל
4 - טג"ח
1
חפש את המטמון

נחל אל על

נחל אל-על הוא אחד הנחלים המקסימים שבדרום רמת הגולן, עם אטרקציה שחורה יפהפייה, אבל גם עם אטרקציה לבנה יפה לא פחות. נחל זה מאפשר למטיילים להתרשם ממנו בהליכה על גדותיו, אך גם מאפשר ירידה אל תחתית המפלים – השחור והלבן (השחורה והלבנה היפהפיות).

אזור גיאוגרפי: צפון.
רקע: נחל אל על הוא הנחל הדרומי ביותר ברמת הגולן. החלק הקניוני שלו הוגדר כשמורת טבע. הנחל עובר בשמורה בערוץ עמוק ויוצר במהלכו כמה מפלי מים ובריכות. הוא ידוע בעיקר בשני מפליו: השחור והלבן. המפל השחור - הנשפך על סלעי בזלת, והמפל הלבן - הנשפך על סלעי גיר. מתחת לכל מפל ישנה בריכה.


סוג הטיול: מיטיבי לכת. מתאים גם למשפחות.
סוג המסלול: מעגלי (כל הנחל). מי שחפץ בתצפית מרהיבה ובטבילות צריך להביא בחשבון מסלול מדהים בעל עליות וירידות תלולים במיוחד עם אפשרות להיכנס למים.
משך הטיול: 3 שעות.
אורך המסלול: 5 ק"מ.  
מפה והתמצאות: 1 – הגולן.
עונה מומלצת: אביב.
נקודת יציאה: מושב אבני איתן.
נקודת סיום: מושב אליעד.
מים: יש להצטייד ב-3 ליטרים לאדם לפחות.
ציוד ומזון: תרמיל גב נוח, כובע, מים, אוכל וצ'ופרים למשך היום, בגדים ונעליים המתאימים לכניסה למים, קרם שיזוף, שקית אשפה, עזרה ראשונה בסיסית.
תיאום וחירום: החברה להגנת הטבע, יחידת חילוץ גולן.
הגעה לנקודת ההתחלה: תחילת המסלול בחניון המפלים שליד אבני איתן. מצומת אפיק ממשיכים בכביש 98 לכיוון מגשימים עד לפנייה לאבני איתן. משום שאבני איתן הוא מושב דתי ניתן להגיע עם הרכב בימי חול עד לחניון המפלים שממנו מתחיל השביל האדום היורד לנחל, ובימי שבת וחג, ניתן להגיע לחניון המפלים בדרך העוקפת את המושב. כ-100 מ' לפני הכניסה למושב ישנה פנייה שמאלה לדרך עפר. נוסעים בה עד שמגיעים לחניון המפלים. אפשרות נוספת היא לחנות בשער הכניסה וללכת ברגל. 


תיאור המסלול:
1. מהחניון ממשיכים צפונה בשביל המסומן אדום לאורך גדר המושב עד לתחילת הירידה לערוץ העמוק של נחל אל על. בנקודת תחילת הירידה ניתן לצפות מהחרמון שבצפון ועד הכנרת, וניתן לראות גם את היישוב אליעד שבהמשך הנחל – המקום שבו מסתיים הטיול. לפני שמגיעים לערוץ הנחל עוברים בבוסתן. לאחר ההגעה לאפיק המרשים עולים מעט לגדה הצפונית (הימנית) וממשיכים בשביל המתפתל בין הצמחייה. 
2. לאחר כרבע שעה הליכה מגיעים למשטח בזלת שעליו זורמים המים ונופלים ממפל שגובהו 8 מ' לבריכה טבעית. מפל זה מכונה "המפל השחור". אל הבריכה יורדים בזהירות בשביל תלול.
3. חוזרים אל השביל וממשיכים בגדה הימנית של הנחל. לאחר כשני ק"מ מגיעים אל "המפל הלבן" הנופל אל בריכה גדולה.  
4. עולים בחזרה מהבריכה בשביל שבו יורדים, ומשם להמשך השביל האדום. על הרכב השני לחכות לנו בסוף המסלול – בשביל הגישה לאליעד.
5. למי שבחרו במסלול המעגלי: הולכים עם הכביש דרומה, לעבר היציאה לכביש הראשי. לאחר כ-200 מ' דרך עפר שמשמאל מובילה לחניון המפלים.

הדפס אותי
עבור לתוכן העמוד