צור קשר

כניסה לחברים רשומים

 
חפש את המטמון
4 - טג"ח
3 - מלך הגונגל
1

פארק יערות להב – מסלול טיול ורכיבה למשפחות

 

פארק יערות להב – ארץ השדות הפתוחים, היערות והכרמים, ארץ הארכיאולוגיה והנופים, ארץ האתגר והפינוק – מציע לכם את כל עולמות התיירות הכפרית, רק שעה נסיעה מתל אביב.

 

הרחק מן ההמון הסואן, אבל רק שעה נסיעה ממרכז הארץ, פארק יערות להב הוא שער הכניסה לנגב. הפארק כולל את יער להב, יער דבירה ויער כרמים. הוא מתחיל במערב באזור צומת דבירה, עם נחל שקמה המתפתל ושביל האופניים שלאורכו, ומסתיים במזרח בסמוך לישוב מיתר הנושק ליער יתיר. האזור מאפשר פעילות כמעט כל השנה. באביב, פריחות מרהיבות ממלאות את השטחים הפתוחים ושמורות הטבע. בקיץ אפשר לברוח מהחום בשטחי היער המוצלים, ובחורף המרחב כולו ירוק משדות חיטה מאופק לאופק, עם ימים רבים של שמש חורפית חמימה.

פארק יערות להב, ובהמשכו יער יתיר, מהווים את הרצף המיוער הגדול ביותר בישראל. ברחבי האזור כולו תוכלו למצוא פינות חמד ואינספור אפשרויות לטיול וחוויה. אתרי טבע ומורשת, פעילויות, אירועים ותרבות, מסלולי טיול ורכיבה, מסעדות ואטרקציות.

למשפחות המגיעות מן המרכז דרומה, בדרך לאילת וים המלח או לטיול יום, מומלץ לפנות מזרחה (שמאלה לבאים מצפון) בצומת דבירה לכביש 3255, אחד מכבישי הנוף היפים בארץ. מיד לאחר הכניסה לקיבוץ דביר, עצרו לפיקניק ב"יער טבע", פינה קסומה ביער דבירה. במקום שולחנות ומתקני פיקניק הנגישים גם לבעלי מוגבלויות.

בשמורת להב צפון שנמצאת מעט מזרחה, תוכלו להסתחרר ממרבדים אדומים של כלניות בימות סוף החורף. פריחת הכלניות כאן מאוחרת יותר מאחותה המפורסמת יותר באזור הנגב המערבי, אך מרשימה לא פחות. בשמורה שוכנת גם חורבת זעק אשר ממנה תצפית מרהיבה אל בקעת יבל ואל המורדות הדרומיים של הר חברון. בחורבה נחצבה מחילת מסתור המקשרת בין אולמות תת-קרקעיים. מערכת המחילה נחצבה כנראה בתקופת מרד בר כוכבא ושימשה את המורדים.

משם, המשיכו למרכז ג'ו אלון ביער להב לטיול גששות מודרך בשמורת להב. לאחר הסיור תשובו למרכז ג'ו אלון לתה וקפה באוהל הבדואי, ותוכלו לבחור בין מגוון האפשרויות שמציע המרכז – החל בסיור במוזיאון לתרבות הבדואים, דרך תצוגת מרד בר כוכבא ומחילות הזחילה המשוחזרות, ועד למיצג ההתיישבות היהודית בנגב. קנחו בתצפית נוף מרהיבה מהמצפה שבמרכז. ביער להב תוכלו לנפוש בצל העצים ולנצל את החניונים הרבים. באזור מסלולי אופניים משולטים שהוכשרו על ידי הקרן הקיימת לישראל.

חורבת רימון שוכנת בשיפולים המערביים של היער, מדרום לקיבוץ להב. המקום מזוהה כעין רימון, יישוב יהודי מימי הבית השני (מוזכר בספר נחמיה, פרק י"א, פסוק 29) שתושביו נמנו על שארית הפליטה, שלא גלתה לבבל.

מכאן סעו מזרחה לקיבוץ כרמים. כרמים הוא קיבוץ צעיר ומיוחד, המשלב תפיסת עולם סביבתית עם ערכים חברתיים כגון חיים משותפים לדתיים וחילוניים. שם, תוכלו ללון לילה בבקתת עץ משפחתית מפנקת, להתפנק בטיפול אלטרנטיבי בקליניקה "סינרגיה", או להתפרע קצת במשחק פיינטבול משפחתי. לרוכבי האופניים קיבוץ כרמים מציע מיקום מעולה עם מגוון אפשרויות הן לרוכבי השטח והן לרוכבי הכביש. ניתן לרכב אל כרם ענבי היין הגדול של הקיבוץ ואל מטע הזיתים הצעיר, בין שדות חיטה, גזר ותפו"א אורגניים, או ליער מיתר הסמוך.

אז בטיול הבא כבר לא צריך לנסוע רחוק. בפארק יערות להב, תוכלו להתרחק מהכל, הכי קרוב לבית שרק אפשר.  

 

הדפס אותי
עבור לתוכן העמוד