צור קשר

כניסה לחברים רשומים

 
1
3 - מלך הגונגל
4 - טג"ח
חפש את המטמון

טיול למשפחה במצפה רמון

מכתש רמון (הגדל תמונה)

יוצאים לסיבוב בטיילת של מצפה רמון, מבקרים במצפה הכוכבים וצופים לעבר הנוף המדהים של המכתש. מאכילים אלפקות בחווה, מתנתקים מהעולם בסוכה, יוצאים לטיול אתגרי ומרתק באיזור, עוצרים להפסקה בעין סהרונים ובדרך חזרה כבר מתכננים את הטיול הבא

 

 

חודשי החורף הם היפים ביותר לרדת דרומה, למכתשים, למצפה רמון. דווקא העיר הדרומית, הסובלת מאבטלה איומה ומקשיי קיום, מעניקה לנו אפשרות לבלות באחד האיזורים היפים ביותר בישראל.

על הדרך שבין באר שבע לאילת, בהר הנגב בגובה של 900 מטר מעל פני הים, שוכנת לה בבדידות העיר מצפה רמון, הצופה מהמצוק הצפוני-מערבי של המכתש. 200 ק"מ יש לנסוע ממרכז הארץ עד לעיר שנמצאת בלב איזור דליל באוכלוסיה, מוקפת בשטחי אימונים של צה"ל ומשקיפה על נוף בראשיתי.

מצפה רמון הוקמה בשנת 1956 על ידי 17 ישראלים שהתפרנסו ממתן שירותי דרך לנוסעים לאילת. בהמשך התגוררו במקום הפועלים שסללו את הכביש מבאר שבע לאילת ועובדי מחצבות. התקווה שמצפה רמון תהפוך למוקד איזורי ליישובים שיוקמו בין באר שבע לאילת, לא התממשה.

היישוב ידע עליות ומורדות במשך השנים, ותכניות פיתוח רבות לא באו לידי ביצוע. תושבים רבים עזבו עקב מחסור במקורות תעסוקה ומצפה רמון מהווה כיום את אחד ממוקדי האבטלה החריפים בארץ.

 

יופי של מקום

אבל קשיי היום לא פגמו ביופיו של האיזור, ובמשך השנים התפתחה בו תיירות מדברית ענפה. אוהבי הטיולים הרגליים לא יוותרו על מסלולי ההליכה המדהימים במכתש רמון. הג'יפאים יחזרו שוב ושוב למסלולי האתגר באיזור, חובבי ההרפתקאות יגלשו פעמים רבות בסנפלינג על המצוקי במקום. מבחינתם, מצפה רמון היא מקום שחוזרים אליו פעם אחרי פעם, כמה פעמים בשנה, למכתש רמון (תופעת טבע גיאולוגית), ל"נגריה", לנחל ארדון, לעין סהרונים, לפרסת הנקרות, לקיר האמוניטים ולמקומות רבים אחרים.

בעיר מרכז מבקרים המציג חיזיון אורקולי ותצוגת ממצאים בנושאים שונים של הנגב. הפארק לפיסול מדברי נמצא על שפת מכתש רמון, וכן ניתן לבקר בחוות האלפקות ובמרכז "חי רמון" ללימוד המערכת האקולוגית המדברית, וכמובן במלון המדובר בעיר - מלון פונדק רמון, השייך לרשת ישרוטל, ואומרים שארוחת הבוקר במקום, מעשה ידיהן של תושבות המקום, היא באמת בלתי נשכחת.

 

זו אני, האלפקה

במרחק נסיעה של חמש דקות ממצפה רמון נמצאת חוות האלפקות. יש בה כמה מאות אלפקות ועשרות לאמות ואפילו עזים, כבשים וגמלים, כלבים, אווזים וסוסים לרכיבה. החווה נוסדה בשנת 1987 על ידי אילן דביר.

את האלפקה, אגב, חיה נדירה במחוזותינו, אפשר למצוא רק במדרונות הרי האנדים בפרו, בצ'ילה ובבוליביה. חיה המורגלת לחיות בגבהים שבין 4,200 ל4,800- מטר מעל פני הים, ומסוגלת לחיות זמן ניכר בלא מזון ומים. האלפקה יכולה לטפס על צוקים תלולים, היא בעלת רגליים מרופדות ופרסות קשות ומעוקלות, וגופה מכוסה שיער צמרי ארוך ועדין.

הילדים נהנים ומבקשים לחזור אל החווה, שם הם מקבלים הסבר מעניין על אורחות החיים של האלפקות, באולם ענק הם מכינים עבודות יצירה הקשורות לנושא וכמובן, עושים עוד ועוד סיבובים על החיות. לא לפספס את האטרקציה.

 

סוכה במדבר

שבעה ק"מ מערבית למצפה רמון שוכנת בלב שומקום "סוכה במדבר". אתר נופש מיוחד וקסום זה הוקם לפני יותר מעשר שנים על ידי ד"ר רחל בת אדם, כמודל לתיירות מדברית אקולוגית. לכאן באים להתבודד, לנוח, לשכוח מכל העולם, להיות. מרחב אינסופי, שקט מוחלט ואוויר מדהים של מדבר. בלי גבולות וגדרות, בלי חשמל ובלי טלפונים. טבע נטו.

שמונה סוכות אירוח יש כאן, ועוד סוכה נוספת מרכזית למפגשים ולארוחות. הסוכות פזורות בוואדי במרחק של כ200- מטר זו מזו. אין שכנים. שיא הפרטיות.

החשמל מופק על ידי מערכת סולרית, את המים מביאים במכלים גדולים, ואפילו מי הביוב עוברים כאן תהליך של מחזור. ימי החורף חמימים, לילות הקיץ קרירים. בכל סוכה יש כד חרס גדול לשתיית מים, כיריים קטנים להכנת שתייה חמה ורהיטים טבעיים בעבודת יד, שמתאימים לאווירה של המקום.

 

תצפית אינסופית

אי אפשר להגיע למצפה רמון ולא להתעכב בטיילת לתצפית. יש כמה מקומות תצפית נפלאים במצפה רמון, מהם ניתן להשקיף על המכתש ולהיכנס לאווירה. טיילת מכתש רמון עוברת לאורך מצוקו הצפוני של המכתש. אורכה כקילומטר ותחילתה סמוך למרכז המבקרים. אפשר גם להתאמץ מעט יותר ולטפס כעשר דקות לתצפית הר גמל, הנמצאת ממערבית לטיילת.

אפרופו תצפיות. מומלץ להיכנס למצפה הכוכבים של מצפה רמון. באתר האינטרנט של המצפה ניתן לקבל מידע על כל תזוזת כוכבים מעניינת שניתן לראות במקום. כך, למשל, ב13- בדצמבר 2001 יוכלו המבקרים לצפות במטר של מטאורים ג'מנידים. באתר האינטרנט ניתן גם לעשות קצת שיעורי בית לפני שמגיעים למצפה עצמו, וללמוד פרק או שניים על אסטרונומיה וכוכבים.

  

עין סהרונים

אלה שמגיעים למקום יכולים להקדיש החל מיום אחד ועד כמה ימים לטיולי טבע באיזור. נקודה שאסור לפספס היא עין סהרונים. מקום נפלא להגיע אליו במהלך הטיול, לשלוף את סלסילת הפיקניק עם הגבינות, היין ושאר המטעמים ולהשתרע ליד המעיין.

עין סהרונים הוא מעיין שכבה קטן באפיק נחל רמון, כ700- מטר ממערב לשער רמון. מקור השם עין סהרונים בצמח הסהרון המשולשל - צמח נדיר בנגב, שמופיע על מצוק גיר קטן מעל נקודת הנביעה העליונה. בערבית נקרא המקום עין אל מחאלה. המעיין ניזון ממי תהום ולאחר השטפונות הוא שופע מים. המקום שימש בעבר תחנת דרכים על ציר הבשמים, שמוצאו בירדן וסיומו בים התיכון. תחנות דרכים נבטיות ידועות נוספות על ציר הבשמים בצד הישראלי הן: מויאת עוואד - מואה - ליד כביש הערבה, קצרה ומיצד נקרות.

בסביבת עין סהרונים יש מסלולי הליכה קצרים וארוכים שמסומנים כולם בסימון שבילים:

מסלול עין סהרונים, פרסת נקרות ומעלה דקלים אורך כשלוש-ארבע שעות, ברמת קושי בינוני.

מסלול הר ארדון, גבעת חרוט ועין סהרונים נמשך כארבע עד שש שעות ברמת קושי בינוני עד קשה.

מסלול עין סהרונים, נחל ארדון, תצפית על המחדרים המגמתיים (דייקים) וחזרה לעין סהרונים, אורך שלוש עד ארבע שעות ברמת קושי בינוני.

 

וגם משהו קטן לג'יפאים ולחובבי האתגרים:

הנה מסלולים לטיולי ג'יפים שמוצאם או תחילתם במצפה רמון:

סובב מכתש רמון - מצפה רמון, על הכביש לכיוון מערב המכתש, לבורות לוץ, נחל ערוד, נחל נקרות וחזרה למצפה רמון. משך המסלול: יום.

מצפה רמון, מכתש רמון, נחל גוונים והקיר ההפוך, עין סהרונים, מעלה דקלים, נחל ארדון, חניון בארות, מצפה רמון. משך המסלול: כחמש שעות.

מצפה רמון, גן הפסלים ומישור הרוחות, מעלה מחמל, בקעת מחמל, נחל ארדון והדייקים, מעלה דקלים, עין סהרונים, נחל גוונים, כביש מצפה רמון אילת, מצפה רמון. משך המסלול: שש שעות.

מסלול ציר הבשמים, מכביש הערבה למצפה רמון: מואה (מויאת עוואד), קצרה, הסהרון המשולשל בכניסה לנחל נקרות, בור ומיצד נקרות, נחל נקרות, מעבר נקרות הידוע לחובבי טיולי הג'יפים, מעלה דקלים, עין סהרונים, מצפה רמון. משך המסלול: שש עד שבע שעות מתחילת המסלול במואה.

וכמה הערות חשובות לסיום: המסלולים מעט שונים בין עונת החורף לקיץ, עם יתרון ברור לעונת החורף והאביב. המסלולים לעיל כתובים בקיצור נמרץ ויש להתייעץ עם מדריכים טיולים טרם היציאה לטיול ולהצטייד במפות סימון שבילים 1:50,000 של החברה להגנת הטבע. המסלולים עוברים בדרכים מסומנות בלבד. כללים של שמירה על הטבע אינם מאפשרים לרדת ממסלולי הנסיעה המסומנים ומהווים עבירה על החוק. פרטים נוספים בלשכות לייעוץ ותיאום טיולים ובבתי ספר שדה. טיול נעים!

 

הדפס אותיצור קשר
עבור לתוכן העמוד