צור קשר

כניסה לחברים רשומים

 
4 - טג"ח
חפש את המטמון
3 - מלך הגונגל
1

"נולד לרכוב"

"נולד לרכוב" (הגדל תמונה)

שבת בבוקר, יום יפה. מה יכול להיות יותר נפלא מלארוז את כל המשפחה ולצאת לטיול אופניים לאורך הירקון? או אולי ביערות הכרמל? או מסביב לשמורת החולה? עם בוא האביב קוראים לנו שביליה של הארץ לטייל בהם לאורכם ולרוחבם, ובעזרת האופניים נפתחים בפנינו עשרות מסלולי טיול יפהפיים ואטרקטיביים במיוחד.
טרנד הרכיבה מככב אצלנו זה זמן רב: משפחות רבות מנצלות את השבתות וימי החופשה כדי לצאת לרכיבה משותפת. קבוצות רכיבה, טיולי רכיבה מאורגנים, מדריכי טיולים לאופניים – כל אלה הפכו מזמן לחלק בלתי נפרד משגרת חייהם של רבים. הטרנד הזה, שצובר תאוצה וקילומטרז', התמקצע מאוד עם השנים: סגנונות הרכיבה דורשים ציוד מיוחד, ידע מקצועי וכמובן, אופניים וגאדג'טים שאי אפשר בלעדיהם.
קטגוריות הרכיבה מגוונות מאוד: הפופולרית ביותר שבהן היא רכיבה על אופני כביש. הקטגוריה היותר מורכבת היא רכיבה על אופני הרים, שבה האפשרויות הולכות ומתרבות. יש אופניים לרכיבת Cross Country – רכיבה בשבילים ובסינגלים (שבילים לא ממוסדים המאפשרים מעבר של זוג אופניים אחד בלבד); אופניים לרכיבת Down Hill – רכיבה במדרון; ואופניים לרכיבה אורבנית – רכיבה בשטח עירוני.
מה צריך כדי להצטייד היטב לטיול אופניים מהנה? אילו סוגי אופניים קיימים ומהם האביזרים ההכרחיים?

ואיך מצטרפים לחגיגה?


 

איך מתחילים לרכוב?


כדי להתחיל לרכוב צריך קודם כל לבחור אופניים. אופניים מקצועיים לרוכב המתחיל מורכבים משלדת אלומיניום, מחישוקים חזקים, מבולם זעזועים קדמי עם אפשרות לכוונון הקשיחות וממערכת של 24 הילוכים. המחיר של אופניים מסוג זה הוא 2,000-1,000 ש"ח, ולא לשכוח את  הציוד הבסיסי הנדרש לרוכב המתחיל, הכולל קסדה, מגנים ומשאבה.
המשך תהליך התפתחות הרכיבה תלוי, כמובן, אך ורק בכם. אם אתם חפצים להתמקצע, חשוב להקפיד על תזונה נכונה, להימנע מעישון ולהיכנס לכושר. כדי לחזק את הגוף, לאפשר לעצמות ולשרירים להתפתח בהתאם לעומסים שהרכיבה דורשת ולחסוך בפציעות ובפגיעות – חובה לבצע אימון כושר לפחות שלוש פעמים בשבוע.
והעיקר: לרכוב! לא מספיק לרכוב פעם בשבוע. צריך לעשות זאת באופן שוטף, יומיומי, לרכוב, פשוט לרכוב, לכל מקום אפשרי. 


עם מי רוכבים?

 

רוב הרוכבים היום הינם גברים בגילאים 50-22+ שמתגעגעים לטבע, מחפשים שינוי ורואים ברכיבה דרך טובה לצאת משגרת היומיום. הם רוכבים בעיקר בסופי שבוע ונקראים בחיבה "לוחמי סוף השבוע".
אבל גם אם אתם לא נמנים על קבוצת הלוחמים, ההמלצה שלנו אליכם היא: לרכוב יחדיו! ולא רק בשל החוויה החברתית המתלווה לכך. חשוב להתוודע לסוגי רכיבה שונים, לעמוד על הבדלים שבין אופניים לאופניים, לראות את סוגי הכושר המשתנים מאדם לאדם וכו'.
איך מוצאים עם מי לרכוב? מצטרפים לקבוצת רכיבה. קיימות כיום קבוצות רכיבה רבות ומגוונות, וכל שצריך לעשות הוא למצוא את זו המתאימה לכם. הכי פשוט לשאול רוכבי אופניים שנקרים בדרככם. אם שיטה זו לא צלחה בידכם, הרי שתמיד תוכלו לגלוש לאתרי האינטרנט הרבים שבנושא ולהצטרף דרכם לקבוצות רכיבה.

לרציניים בלבד


מצאתם כי טוב והחלטתם ללכת על התחביב קצת יותר ברצינות? השלב הראשון הוא שדרוג האופניים. שני הכיוונים האפשריים הם אופניים עם שיכוח מלא – בולם זעזועים קדמי ואחורי; ואופניים עם שיכוח חלקי – בולם זעזועים קדמי. אם חוסכים את מערכת השיכוח האחורית, ניתן להשקיע בשלדה קלה יותר ולהתאים את האופניים בצורה מיטבית לרכיבת Cross Country.
המחירים מתחילים ב-4,000 ש"ח ונעים עד ל-12 אלף ש"ח. מבנה האופניים משתכלל, כמובן, וכולל: שלדת אלומיניום קלה יותר, בולם זעזועים איכותי יותר והרבה יותר אפשרויות כוונון. הרעיון העומד מאחורי כל השכלולים הוא: ככל שהנסיעה קלה יותר, הגוף משקיע פחות מאמץ ברכיבה והכוח מנותב לנסיעה עצמה. עוד באופניים המקצועיות: 24 הילוכים, מערכות בלימה, מערכות העברת הילוכים – וכל זה ברמה איכותית במיוחד.
מובן שכעת נדרשת עבודה הרבה יותר מדויקת מבחינת הכושר הגופני. מה זה אומר? שצריך לעבוד עם שעוני דופק, או כפי שהם מוגדרים היום מחשבי דופק, המראים את קצב פעימות הלב בו ברגע וכוללים גם ספידומטר, מד סיבובי פדלים, אפשרות להעברת נתונים למחשב, אפשרויות הורדת תכניות אימון למחשב, שעון ועוד – כל אלה מאפשרים לכם, הרוכבים, לבחון במדויק את מצבכם הגופני ולהגיע למיצוי אופטימלי של יכולותיכם הגופניות בכל שעת רכיבה.


 

 

מה רצוי עוד? גאדג'טים מומלצים

 

• מגוון רחב של משאבות לאופניים עם מיני פטנטים שמקלים על הניפוח, כולל משאבה מיוחדת עם מיכל CO2 שמנפח את הגלגל בשנייה.
• ערב רב של פנסים בגדלים שונים, גם לרכיבה לילית.
• מנשא גבי למים. ככלל, ככל שיש פחות דברים על האופניים הרכיבה יותר איכותית.
• משקפי שמש אווירודינאמיים, חלקם עם עדשות מולטיפוקליות שמתאימות את העדשה לשינויי מזג האוויר.
• ידיות אחיזה רבות ומגוונות.
• אוכפים מכל הסוגים והמינים.
• מגנים – לרגליים (קרסוליים + ירכיים), ידיים, חליפות לחץ (מהמותן עד הצוואר).
• קסדות – גם חצאי קסדה ופולפייס לרכיבה הרבה יותר אגרסיבית.
• כפפות רכיבה.
• צמיגים מתערובות גומי שונות.
• מערכות ההנעה – שרשראות, קראנקים (החלק שהפדלים מחוברים אליו), מעביר אחורי, בולמים ועוד ועוד.

 

 

הדפס אותי
עבור לתוכן העמוד