ביולי ואוגוסט 2020 יוצאים למונגוליה - ארץ השמים הכחולים

מסע מיוחד אל ארץ השמים הכחולים – מונגוליה. מסע מיוחד יוצא ביולי אל המדינה האקזוטית והפראית, אל ארצו של גדול הכובשים בעולם, ג'ינגס חאן, מציתה את דמיונם של רבים. מסע עם תמהיל מיוחד של נופי מונגוליה ואתריה, לצד היכרות עם אנשיה, אורח חייהם ותרבותם, מתובל בסיפורו המדהים של ג'ינגס חאן ולוחמיו הדוהרים על סוסי פרא, יעניקו מנות גדושות של חוויות לשוחרי המסעות האמיתיים.

 

"מסע שטח 4X4 לתרבות עתיקה" ב... מונגוליה – אורי שחף 

לקראת המסע שיתקיים בחודש אוגוסט 2017 נזכרתי בביקור הראשון שלי שם לפני כ- 8 שנים. חזרתי עם מסלול הכנה מרתק מאין כמותו באזורים הרריים מופלאים, במעברי מים עצומים ובינות דורסים ועדרי סוסים. תמהיל מיוחד של נופי מונגוליה ואתריה, לצד היכרות עם אנשיה ותרבותה, מתובל בסיפורו המדהים של ג'ינגס חאן, יעניקו מנות גדושות של חוויות לשוחרי המסעות האמיתיים. קדימה, יוצאים לדרך באוגוסט! 

מעניין למה בחור ישראלי נחמד כמוני יכול להלחיץ מונגולים שלווים? ניכר שבעל החברה, והמכונאים שאתו שרויים במתח קל לקראת הפסיקה שלי אודות איכות ורמת כלי הרכב מחד, והבחירה בהם כספקים מאידך. אך הבחורים המונגוליים השלווים ספגו ועמדו בכבוד במנות גדושות של ישראלי היפראקטיבי לאורך ימים מתישים בערבות מונגוליה: במדבר גובי, באזורים הרריים מופלאים, במעברי מים בלי סוף, בינות מעללי דורסים ועדרי סוסים וסוסי טאחי שועטים, משפחות נוודים בגרים וקפה שחור אמיתי. כצבר שורשי, אמיתי ומשפיע גרמתי לאיצ'לן המונגולי להכריז ביום האחרון, קבל עם וערבה מונגולית וללא שום לחץ מצדי, שהישראלים הם העם הכי חכם בעולם, והרבה אחרי הישראלים יש את היפנים ואת האמריקאים. השבתי לאיצ'לן באבירות שהמונגולים, כמובן, במקום השני. האמת, ברבות השנים אני גם מאמין לכך.    

רגע לפני המסע 

פוגשים ברכבי השטח, כולם בדרך כלל מסוג ניסאן פטרול / טיוטה לנדקרוזר, מצוידים במנועים גדולים, בגיר רגיל ובחמישה הילוכים. רכבי שטח קשוחים ואמיתיים. מטופחים, מאורגנים ומזוודים, נקיים ונראים ששי אלי ערבות מונגוליה. המוסך, לעומת זאת, שכן בלב שכונה במורדות גבעה הצופה לאולן בטאר – עיר הבירה שבמבט ראשון הזכירה מחנה פליטים מטופח או שכונת פבלות בריו. הבדל די משונה...

יוצאים לדרך 

עזבנו את אולן בטאר עם זריחה דרומה אל הערבה המונגולית. במשך יומיים נסענו לאורך 650 ק"מ בדרכים מהירות יחסית, רובן בטופוגרפיה גלית ושדות אינסופיים. ביקרנו באתרים הקדושים למונגוליים וסיפורים בצדם. עשרות דורסים בחגיגת בשרי נבלות חגו או התמקמו בחבורות, וביניהם - עיטים, בזים, דיות ועוד. פגשנו רועי צאן לבושים בבגדים מסורתיים על סוסים נמוכים וחזקים, שלא כל כך הבנו מאין הם באים ולאן בדיוק הם הולכים. מיומנות הנהיגה של שלושתנו אפשרה תנועה מהירה יחסית משולבת לרוב בהילוכים שלישי, רביעי ואף חמישי.  

המרחבים האינסופים של הערבה המונגולית סיפרו את סיפורו של הלוחם, הכובש הידוע והמסתורי ביותר בעולם – ג'ינגס חאן. לוחם מונגולי שנולד בדחק בצפון מונגוליה הקים במשך 25 שנה בלבד את האימפריה המונגולית שהשתרעה מסין ועד הים הכספי, על... סוסים.  האימפריה המונגולית בשיאה הייתה גדולה יותר בשטחה מהאימפריה הרומית ומהאימפריה המוקדונית. השפעתו הרחיקה לכת עד לשלהי המאה ה- 20. מיליוני צאצאיו של ג'ינגס חאן פזורים בסין, מונגוליה, רוסיה, טורקיה, אזרביג'אן ועוד. מנהיגים של העולם המוסלמי, סדאם חוסיין לפני כ- 10 שנים ומועמר קדאפי, לא מזמן האשימו את ג'ינגס חאן בחלק מהחוליים...כמעט 800 שנים אחר כך. גם ברית המועצות לשעבר סגרה, הצניעה ומנעה ביקורים ומחקרים לאזור בו נולד ג'ינגס חאן ומקום קבורתו כדי להרחיק כל אפשרות של מרד מהעם המונגולי בתקופת שלטונם והשפעתם. (1921-1980). 

במפגשים מזדמנים עמוק בתוך הערבה המונגולית ניתן היה להבין איך חיו המונגולים אז והיום. לא הרבה השתנה. הלינה באוהל מונגולי - הגר, הקיום היומיומי והניצול של המשאבים הטבעיים בסביבת המחייה, גידול בעלי חיים, הנדודים, ההסתפקות במועט, האוכל המזין וזמינותו ללא מקרר, מזווה ושאר הדברים הברורים כל כך אצלנו. עדרי הכבשים, הסוסים, והיאקים הם הבסיס לקיומם של אנשי מונגוליה החיים בערבות ובהרים. חלב סוסות, כבשים או פרות ע"פ עונה הוא מהמזונות העיקריים. חלב מורתח מהול במים, תה ומלח נלגם בשקיקה ופעולת השאיבה הקולנית היא חלק מהטקס. חלב סוסות מהול באלכוהול ומרכיבים נוספים מהווה בירה מקומית. ארוחות המבוססות על תבשיל הכולל אורז, ירקות וחתיכות בשר קטנות הן הארוחה העיקרית ולמרבה הפלא משביעה להפליא. ארוחת ערב מסורתית בגר דרכים (יורטה) של משפחה (אוהל נוודים מונגולי) היא חוויה יוצאת דופן. התבשיל נעשה בסיר גדול מותאם על תנור עצים עם ארובה היוצאת ממרכז הגר (האוהל) מזג לקערות קטנות. התבשיל מחבר לרוב בין פסטה מקומית, או אורז, מספר ירקות וחתיכות של בשר כבש, או, בקר, או, סוסים מילאו אותנו. תה מקומי מריר עם סוכרייה ותה לקינוח שסיימו את ארוחת הערב. 

בזמן הבישול התבוננתי בנוודים, הגברים עם פנים חרושי קמטים נראים הרבה יותר מבוגרים לגילם. השפעות מזג האוויר, הבילוי הממושך בחוץ ותנאי המחייה נותנים אותותיהם כבר מגיל צעיר יחסית. הנשים מוגנות יותר, חלקן יפהפיות ובעלות גזרה נאה, מושכות עין. רק ידיהן חרושות הקמטים מספרות את סיפור הקשיים בערבות.  

בין כפרים ונחלים 

מסלול היומיים הבאים, מדרום מערב לאולן בטאר, היה מרתק והרבה יותר אטי בשל הטופוגרפיה ההררית. מאזור הערבה ושיפולי מדבר גובי נכנסנו לאזור הררי בין כפרים יפים, נהרות ונחלים זורמים. על הדרך - שלוגיות על רכסי ההרים ובמורדותיהן, שלוליות ובריכות מים קפואים, מעברי בוץ, עליות וירידות תלולות, תצפיות מאוכפים, אזורים מיוערים מאוד, עדרי יקים, גמלים דו דבשתיים, עדרי סוסים, דורסים, אנפות, חסידות ואפילו סנאים.     

האזור ההררי ירוק יותר, אפשרויות המרעה גדולות יותר, זמינות המים טובה יותר. כל אלו נראים גם על העדרים וגם על התושבים. אפילו אפשרויות הלינה בקמפ גר זמנים יותר עם מקלחות מים חמים ואפשרויות תפריט מגוונות. העיירות מטופחות יותר וניכרות השפעות מודרניות. אך, ללא פגם באותנטיות. 

יצאנו מהאזור ההררי בקטעי דרכים ונופים מדהימים ביופיים, חצינו את רכסי ההרים לאזור דיונות ענק ששימש מגרש משחקים על ציר יפהפה, הדיונות, חלקן חלקות וחלקן משופעות בצמחייה בלטו למרגלות רכס גדול והנהר המרכזי של מונגוליה. 

 

הדפס אותי

חדשות

עצור
קורסי מדריכים בגלישה מצוקים - אוקטובר 2021
הקורס המקצועי והמקיף בישראל. הקורס יתנהל יום בשבוע החל מאוקטובר (+ 2 -3 ימים נוספים בימי חמישי) מספר המקומות מוגבל
1/06/2021
קורס גולש עצמאי - סוכות 2021 מגיל 16 ומעלה
קורס מדהים בן חמישה ימים , מתאים למעוניינים להכנס לתחום באופן בטוח ומהנה מגיל 16 ומעלה. שימו לב: מתאים להורים וילדים מגיל 16 ומעלה. קורס חוויתי, מקצועי, מחבר ומגבש. הרשמו לקורס בחוה"מ סוכות
22/09/2021
טיול ג'יפים אל המדבר האדום בירדן
מסלול מרהיב ובלתי נשכח של טיול ג'יפים 4X4 בדרום ירדן סביב מדבר רם בדרומו ובצפונו ואח"כ אזור הערבה הירדנית. המסלול מעולה, עם נופים ראשוניים, קשתות, דיונות, דרכים, היסטוריה ותפאורת טבע ייחודית. הפעם אנו מאפשרים גם לאנשים ללא רכבי 4X4 להגיע ולקבל באמצעותנו רכב 4X4 בירדן לנהיגה
12/10/2021 07:00
מזריחות לשקיעות - 3 ימים בחול המועד סוכות
3 ימי טיול ג'יפים מרהיב בחול המועד סוכות 22-24 בספטמבר. הטיול יתקיים בדרום ויעבור באתרים מרהיבים. נקים מחנה לילה לתפארת עם תאורה וכלי בישול
22/09/2021
סוכות עם קורסים בגלישה מצוקים בכל הרמות
קורסים מרמה בסיסית ועד רמת גולש עצמאי. קורסים מעולים למשפחות ולהורים עם ילדים מתבגרים אקשן ואתגרים בחופשת סוכות. פרטים בלוח האירועים
1/07/2021
לוח אירועים
עבור לתוכן העמוד